Ocieplanie budynków

Fakty, wydarzenia i ciekawostki z życia powojennej Piły w nawiązaniu do historii.
Awatar użytkownika
Ikarus
Posty: 45
Rejestracja: 24 sie 2005, 21:39
Lokalizacja: Piła

Ocieplanie budynków

Post autor: Ikarus »

Chciałbym poznać zdanie forumowiczów na temat ocieplania starych kamienic. Kilkakrotnie oglądając stare ocieplone kamienice zastanawiałem się, co one miały pod nową elewacją, czy nie przykryto jakichś detalów architektonicznych. Sądząc po nieocieplonych kamienicach niejednokrotnie tak było. Problem się rozwinie, bo akcja ocieplania kamienic chyba dopiero rusza, ciekawe, jak potraktują te najładniejsze. Z jednej strony jest tu racja mieszkańców, którzy chcą mieszkac w godziwych warunkach, a z drugiej względy estetyczne i historyczne.
Na ulicy Sikorskiego ocieplają może nie zabytkowe bloki ale różniące sie od pozostałych m. in. gzymsami między parterem a I pietrem i innymi detalami architektonicznymi, troche w bryle nawiązuja do stylu socrealizmu. Bloki są z lat 50 tych sprzed epoki wielkiej płyty. Przy okazji ocieplania te gzymsy sa skuwane i pierwszy ocieplony blok wygląda jak zwykły klocek jakich wiele.
mih
Posty: 196
Rejestracja: 17 maja 2005, 23:11
Lokalizacja: kiedyś z Westend-u ;)

Post autor: mih »

Dla mnie ocieplanie starych kamienic to profanacja - szczególnie takich z różnymi "ozdobnikami" na elewacjach; zresztą podobnie jak remonty klatek schodowych prowadzące do wymiany drzwi, skucia starych plytek naściennych, zabezpieczania schodów progami z aluminium i PCV itp.
Wiem jednocześnie, że wielu mieszkańców kamienic komunalnych z uwagi na niski standard lokali zwiałoby z nich - gdyby tylko miało gdzie. Remonty zabytkowych kamienic są bardzo kosztowne - dlatego pewnie sypią się budynki na 14 lutego przy dworcu PKS, ludowej i inne - otynkować ich nie wypada, a kasy na porządną renowacje brak :cry:
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

Tylko nie profanacja. Po prostu należy skuwać ozdobniki, ocieplić, a odrestaurowane dekory nakładać z powrotem. Remonty klatek są czasem konieczne - schody są drewniane podobnie jak drzwi i okna, a jak wiadomo drewno to nie plastik czy metal. Uważam że należałoby je wymienić ale zachowując styl i projekt itp. Choć a props progów z aluminium czy PCV też jestem przeciwny.
Co innego gdy chodzi o ocieplanie budynków z cegły. Jakiś czas temu zrobili tak z przepięknym bydynkiem Schroniska Młodzieżowego przy SP 7. Wygląda "cudownie" w tym oczoje**ym zielonym.
A propos kamienic jeszcze - nie wiem czy nie istnieje jakaś metod ocieplania "od środka". Wydaje mi się, że gdzieś słyszałem o tym. Wtedy należałoby uzupełnić braki w dekorach jakąś zaprawą i odestaurować, odczyścić czy położyć cienką warstwę nowego tynku.
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

I jak już wielokrotnie się już wypowiadano na łamach Forum możemy tylko sobie "pogadać". Decydenci mieli, mają i mieć to będą w ...). Na brak myślenia nie ma niestety skutecznego lekarstwa.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
marasxt
PRZYJACIEL
Posty: 398
Rejestracja: 20 lis 2005, 22:03
Lokalizacja: Koschütz

Post autor: marasxt »

Witam!
Właśnie zauważyłem , że rozstawili rusztowanie na ul. Popiełuszki przy kamienicy nr 15. Warto zrobić fotki bo nie wiadomo czy ją odrestaurują czy sprofanują styropianem.
Pozdrawiam.
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

Też widziałem. Myśle że jest zbyt cenn aby ją obkładać steropianem. Takie dawne czynszówki bez względnych ozdobników i bez tak ładnych elewacji są obkładane steropianem, np. domy ne al. Woj. Pol. przy cmentarzu - stoją takie dwa. Jeżeli chodzi o tą to wątpie.
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

marasxt pisze:Właśnie zauważyłem , że rozstawili rusztowanie na ul. Popiełuszki przy kamienicy nr 15. Warto zrobić fotki bo nie wiadomo czy ją odrestaurują czy sprofanują styropianem.
Też jestem jak najbardziej na uwieczenieniu wszystkiego na fotografiach.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1767
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

Filip pisze:Co innego gdzy chodzi o ocieplanie budynków z cegły. Jakiś czas temu zrobili tak z przepięknym bydynkiem Schroniska Młodzieżowego przy SP 7. Wygląda "cudownie" w tym oczoje**ym zielonym.
Schronisko znajduje się w samym budynku SP7. Ten obiekt, o którym piszesz to dawna przychodnia wojskowa, obecnie Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego. Rzeczywiście nie jest zbyt ładny, ale to wina powojennego remontu przeprowadzonego przez wojsko, który pozbawił go wszystkich detali architektonicznych. Szkoda, że podczas ostatniego remontu ich nie przywrócono, ale przedtem i tak wyglądał jeszcze gorzej...
Co do kamienicy przy ul. Popiełuszki - ze względu na elewację z cegły klinkierowej wątpię, aby groziło jej ocieplenie. Tak postąpiono np. z kamienicą przy ul. Kolbego 60, którą ocieplono styropianem tylko od podwórza, a klinkierową fasadę jedynie oczyszczono i odnowiono.
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

O ile mnie pamięć nie myli, to Schronisko Młodzieżowe mieści się w bocznym skrzydle SP nr 7 - od strony ul. Lotniczej. Natomiast była wojskowa przychodnia lekarska zajmowała następny budynek.
Za czasów niemieckich w Schronisku mieścił się internat uczniów Seminarium Nauczycielskiego.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1767
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

Tak, i właśnie chodzi o budynek dawnej przychodni, który niedawno został pomalowany na zielono.
Pozdrawiam
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

Na pewno jest tak jak mówicie - w każdym razie łatwo go poznać po kolorze :wink:
Awatar użytkownika
RR
PRZYJACIEL
Posty: 457
Rejestracja: 21 sie 2005, 15:46
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Ocieplanie budynków

Post autor: RR »

Dobiegają końca prace remontowe dwóch budynków kolejarskich przy ul. Tczewskiej. Co ważne, pokuszono się o odtworzenie ceglanych detali - ceramiczne płytki tworzą wzór podobny, choć nie identyczny z oryginalnym. Mimo to jest to chyba udany przykład ocieplenia budynków, pokazujący, że zdobienia da się zachować.

W 2011 r.:
Obrazek

I obecnie:
Obrazek Obrazek

Szkoda, że stojące przy tej samej ulicy znacznie starsze budynki, bo pochodzące z lat 70. XIX w. remontowano beztrosko, nie zachowując oryginalnej stolarki.
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się