Co się stało z...

Fakty, wydarzenia i ciekawostki z życia powojennej Piły w nawiązaniu do historii.
Awatar użytkownika
MaksLen
PRZYJACIEL
Posty: 190
Rejestracja: 06 sty 2007, 22:08
Lokalizacja: stąd

Co się stało z...

Post autor: MaksLen »

No właśnie, co sie stało z:
1. Tablicą pamiątkową poświęconą budowniczym Al. Powst. Wlkp która "wisiała" na głazie przy rondzie Solidarności obok Młyna (dziś wisi tam tablica poświęcona rocznicy powstania NSZZ Solidarność)
2. Tablicą umieszczoną na ścianie budynku Urzędu Miasta informującą że w budynku w latach 40-tych urzędował komitet PPR (tablicę widziałem ostatnio na pocz. lat 90-tych)
3. Tablicą informującą że w budynku przy ul. Dąbrowskiego (Berpil) znajdował się Komitet Miejski PZPR oraz Komitet Wojewódzki PZPR (zniknęła na przełomie 1989/1990).
Proszę o wskazówki gdzie można szukać tych skarbów naszej lokalnej historii.
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

Nie znam odpowiedzi na pytanie przedmówcy ale mam za to inne ;)
Adekwatnie do tematu zadam pytanie:
Co się stało z fundamentami czy piwnicami starych kamienic. Chodzi mi o te głównie w śródmieściu. Ciekawe czy jeszcze są. I jeszcze a propos. Tam gdzie coś stało a nic nie zbudowano czasem fundamenty widać. Chodzi mi bardziej o te gdzie później budowano.
Awatar użytkownika
czeslaw
MODERATOR
Posty: 322
Rejestracja: 15 maja 2005, 14:03
Lokalizacja: Pila Bismarckstrasse

Post autor: czeslaw »

Witam

Z tego co słyszałem ruiny budynków w większości przypadków były rozbierane do samiutkich fundametów.
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Post autor: Tom »

Nie nie, nie wszystkie rozebrano do samych fundamentów. Ale moja wiedza i tak nie pozwoli nikomu na podjęcie jakichkolwiek działań, gdyż miejsca są zagospodarowane w większości jako podwórka wewnętrzne. (Ps. z informacji mojego ojca, który właśnie rozbierał wiele budynków i wiele pozostawiono z piwnicami).
Pozdrawiam
Tom
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Część piwnic to dzisiejsze chodniki (ulice zostały poszerzone), część to "podwyższenia" przed sklepami.
Część faktycznie stanowi podwórka. Niektóre budynki wyremontowano.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
MaksLen
PRZYJACIEL
Posty: 190
Rejestracja: 06 sty 2007, 22:08
Lokalizacja: stąd

Post autor: MaksLen »

Czy żaden z forumowiczów nie może udzielić mi informacji na zadane wyżej pytania? Co się stało z...?
Dodam jeszcze jedno: Co się stało z tzw. Pomnikiem Matwiejewa?
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Pamiętam, że "samolocik" był w muzeum na Hamrach. Jakie były jego losy po likwidacji tej placówki tego nie wiem.
Awatar użytkownika
MaksLen
PRZYJACIEL
Posty: 190
Rejestracja: 06 sty 2007, 22:08
Lokalizacja: stąd

Post autor: MaksLen »

Potwierdzam, samolocik widzialem przy Muzeum Wyzwolenia M. Piły. Co zaś do cokołu (taki czerwonawy kamień) w formie kolumny to kilka lat temu widziałem ją w krzakach na ul. Walki Młodych obok siedziby Zieleni Miejskiej. Część kamienia z Pomnika Matwiejewa wykorzystano też - zdaje się - do zrobienia okładziny Pomnika Staszica w Parku Miejskim. W tej części mogę się jednak mylić.
Awatar użytkownika
obserwator
Posty: 320
Rejestracja: 16 sty 2006, 07:51
Lokalizacja: Wielkopolska
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

pomnik Matwiejewa

Post autor: obserwator »

Trochę jest na ten temat w wątku podanym poniżej. Niestety wiele domysłów, mało konkretów. Osoba o nicku "ClausVonStauffenberg" twierdzi nawet, że samolocik jest w Petersburgu...
viewtopic.php?t=17&start=0
jerzy
Posty: 5
Rejestracja: 01 maja 2005, 16:28

Post autor: jerzy »

Maksymilian Lenartowicz pisze:Czy żaden z forumowiczów nie może udzielić mi informacji na zadane wyżej pytania? Co się stało z...?
Dodam jeszcze jedno: Co się stało z tzw. Pomnikiem Matwiejewa?
I bardzo dobrze, że te bzdurne tabliczki zniknęły raz na zawsze. Nie miały żadnej wartości estetycznej, a czasy beznadziei komuny niech nikną w mrokach historii. Najsmutniejszy okres w dziejach miasta minął bezpowrotnie.
Awatar użytkownika
Kanclerz
PRZYJACIEL
Posty: 385
Rejestracja: 21 maja 2005, 22:44
Lokalizacja: Piła - Górne

Post autor: Kanclerz »

jerzy pisze:... a czasy beznadziei komuny niech nikną w mrokach historii. Najsmutniejszy okres w dziejach miasta minął bezpowrotnie.
Nie jestem do końca przekonany, czy faktycznie okres tzw. komuny był akurat dla Piły najsmutniejszym czasem.
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Post autor: Tom »

Uważam, że masz rację >Kanclerz<

A dla wszystkich fanatyków określenia "komunizm" - w Polsce" chiałbym przypomnieć, że nie mają pojęcia co to jest, Polska była Jedynym krajem "Bloku Wschodniego" bez Partii Komunistycznej, Jedynym Krajem gdzie była własność prywatna, firmy, praktyki lekarskie - co było sprzeczne z komunizmem. Tego nie było w żadnym z sąsienich krajów. Najlepiej wiedzą o tym w DDR.
Pozdrawiam
Tom
Awatar użytkownika
obserwator
Posty: 320
Rejestracja: 16 sty 2006, 07:51
Lokalizacja: Wielkopolska
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Post autor: obserwator »

jerzy pisze:I bardzo dobrze, że te bzdurne tabliczki zniknęły raz na zawsze. Nie miały żadnej wartości estetycznej, a czasy beznadziei komuny niech nikną w mrokach historii. Najsmutniejszy okres w dziejach miasta minął bezpowrotnie.
Patrzysz na te znaki czasu ze zbyt krótkiej perspektywy. Wyobraź sobie, że już za 100 lat gdy nie będzie mnie, Ciebie i wielu innych, ktoś "odkryje" te dawne tablice. Z pewnością popatrzy na to z podobnym zamyśleniem - tak jak w tej chwili patrzymy np. na niemieckie napisy na studzienkach kanalizacyjnych. Z odległej perspektywy nie wywołuje to już odruchów obronnych. Nie boimy się przecież śladów niemieckiej bytności na terenie Piły. Komunizm (dokładniej socjalizm) też już, całe szczęście, nie wróci. Za parę setek lat tablica np. o urzędowaniu komitetu PPR będzie tylko ciekawostką dla znawców historii. Dlatego na forum zajmującym się historią te niknące znaki czasu wręcz powinny budzić zainteresowanie.
Ciekawie rozwiązano to w małej miejscowości Witnica pod Gorzowem. Powstał tam park w którym znalazły się różnego rodzaju znaki czasu, drogowskazy. Między innymi jest też tabliczka wmurowana w ścieżkę o nazwie "Droga donikąd". Pokazuje to młodszym pokoleniom miniony czas jednocześnie dając do myślenia.

Obrazek Obrazek
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Jakoś emblematów nazistowskich w miejscach publicznych nie mam ochoty oglądać. Podobnie z resztą jak emblematów "komunistycznych". Wspomniane studzienki przyznasz Obserwatorze mają charakter mniej bulwersujący.
Zgromadzić je w jednym miejscu dla pamięci innych owszem, ale pozostawienie ich w swoich pierwotnych miejscach musi budzić negatywne emocje.
Awatar użytkownika
obserwator
Posty: 320
Rejestracja: 16 sty 2006, 07:51
Lokalizacja: Wielkopolska
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Post autor: obserwator »

Zgadzam się - pozostawienie ich na dotychczasowym miejscu nie uchodzi. Widzę jednak istotną różnicę między nazizmem a socjalizmem. Pytanie na wstępie wątku jest jednak "co się stało z..." a nie "dlaczego ich nie ma na miejscu?".

Nie znam historii postawienia tabliczki poświęconej budowniczym Al. Powst. Wlkp. Jeżeli była poświęcona budowlańcom-drogowcom to trochę dziwne jest zastąpienie jej tablicą poświęconą rocznicy powstania NSZZ Solidarność. Chyba to niezręczność.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1767
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

Nie znam historii postawienia tabliczki poświęconej budowniczym Al. Powst. Wlkp. Jeżeli była poświęcona budowlańcom-drogowcom to trochę dziwne jest zastąpienie jej tablicą poświęconą rocznicy powstania NSZZ Solidarność. Chyba to niezręczność.
Tekst tej tablicy brzmiał następująco: "SPOŁECZEŃSTWU PIŁY W XXXIII ROCZNICĘ POWSTANIA PRL BUDOWNICZOWIE ALEI POWSTAŃCÓW WIELKOPOLSKICH PIŁA 18.VII.1977"
Awatar użytkownika
obserwator
Posty: 320
Rejestracja: 16 sty 2006, 07:51
Lokalizacja: Wielkopolska
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

tablice

Post autor: obserwator »

To zmienia postać rzeczy. Nie dziwię się, że tablicę zdemontowano. Mam nadzieję, że w jakiejś piwnicy przetrwa do zupełnie innych czasów i kiedyś następne pokolenia bedą się zachwycać jakie to archaiczne zwyczaje bywały... A może ją ktoś zwyczajnie przetopił...
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1767
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

A na deptaku wisi sobie takie coś:

Obrazek

Co ciekawe na czas remontu bloku tablicę zdjęto, a po remoncie wróciła na swoje miejsce.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

obserwator pisze:Zgadzam się - pozostawienie ich na dotychczasowym miejscu nie uchodzi. Widzę jednak istotną różnicę między nazizmem a socjalizmem. Pytanie na wstępie wątku jest jednak "co się stało z..." a nie "dlaczego ich nie ma na miejscu?".
Istotna różnica owszem jest. Jednak nie uważam by w obu przypadkach wymagało coś upamiętnienia.
Co do ostatniego Twojego zdania nie jestem w pełni przekonany. Odniosłem wrażenie, że podobnie jak w przypadku studzienek chciałbyś pozostawienia tablic pamiątkowych na swoim miejscu.
Cieszę się niemniej, że zasadniczo się zgadzamy.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1767
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

Ja jeszcze powrócę do "zaginionych" tablic pamiątkowych - co się stało z tablicą S. Staszica z budynku starego szpitala przy al. Wojska Polskiego? Ne widziałem jej ani w Szpitalu Specjalistycznym, ani w Ars Medicalu.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1767
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

A jednak tablica ze szpitala odnalazła się i to w najbardziej nieoczekiwanym miejscu - na ZS "Nafta", którego patronem też jest Staszic:

Obrazek

Najciekawsze jest to, że jeszcze parę miesięcy temu wisiała tam zupełnie inna tablica:

Obrazek
MiReK
Posty: 170
Rejestracja: 05 mar 2007, 20:02
Lokalizacja: Piła

Post autor: MiReK »

Przy wjeździe na lotnisko były chyba kiedyś dwa miecze w miejscu gdzie ma swoją wystawę firma kamieniarska i co się stało z tymi mieczami???
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1767
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

Też je pamiętam:

Obrazek

Teraz po nich został tylko cokół.
Pamiętam też, że jakaś rzeźba stała na terenie WOSS, na samym rogu Bydgoskiej i Podchorążych. Teraz tam jest plac zabaw. Też nie wiem co się z nią stało.
Caesar
Posty: 93
Rejestracja: 11 cze 2007, 19:23
Lokalizacja: Karlsberg
Kontakt:

Post autor: Caesar »

SA108 pisze: Pamiętam też, że jakaś rzeźba stała na terenie WOSS, na samym rogu Bydgoskiej i Podchorążych. Teraz tam jest plac zabaw. Też nie wiem co się z nią stało.
W tej chwili na rogu bydgoskiej i podchorązych stoją podobne miecze, jednak kryją sie one za blokami mieszkalnymi, popularnymi TBS'ami. CZy na placu zabaw tez był jakas rzeźba, czy chodzi włąsnie o tą?

PS. kilka lat temu w tygodniku pilskim ukazał sie artykul o histori takich mieczy na terenie piły. Jezlei dobrze pamietam dotyczył on przede wszystkim tych na wjeździe do miasta wokół ktorych było sporo konreowersji. Spróbuje go odnaleźć
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1767
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

W tej chwili na rogu bydgoskiej i podchorązych stoją podobne miecze, jednak kryją sie one za blokami mieszkalnymi, popularnymi TBS'ami. CZy na placu zabaw tez był jakas rzeźba, czy chodzi włąsnie o tą?
Chodzi mi o inną rzeźbę, ale przypomniałem sobie o niej przez skojarzenie z tymi mieczami ;) Ta rzeźba zniknęła chyba zaraz po likwidacji CSCS, ale cokół po niej stał aż do budowy placu zabaw. Może ktoś jeszcze ją pamięta?
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się