Strona 1 z 1

Historia Wolska

: 04 lut 2021, 10:54
autor: Ooooski
Witam! Ostatnio zainteresowała mnie historia terenów gminy Miasteczko Krajeńskie, a w szczególności Wolska. Czy macie jakieś informacje na temat tej wsi w dawnych latach

Re: Historia Wolska

: 04 lut 2021, 22:23
autor: lubianka
Cześć! Miasteczko Krajeńskie słynie z tego, że na tamtejszym cmentarzu, spoczywa Michał Drzymała. Nieugięty patriota, który przez ponad cztery lata, grał na nosie niemieckim zaborcom. Tyle ja wiem o tej miejscowości, ale z pewnością to nie wszystko.

Re: Historia Wolska

: 05 lut 2021, 11:09
autor: Krzysztof Ju
Gmina leży w Krajnie i od jej dziejów można zacząć poznawać przeszłość okolicy. W wątku o Gwdzie przewinęła się książka pt. "Krajna i Nakło. Studja i rozprawy wydane z okazji pięćdziesięciolecia gimnazjum imienia Bolesława Krzywoustego w Nakle" z 1926 r. i może tam coś znajdziesz wertując strona po stronie.

I trochę informacji jest na stronie 287-288 w tomie VI "Słownika geograficznego Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich" z 1885 r.

Re: Historia Wolska

: 07 lut 2021, 22:40
autor: Kanclerz
lubianka pisze:Cześć! Miasteczko Krajeńskie słynie z tego, że na tamtejszym cmentarzu, spoczywa Michał Drzymała. Nieugięty patriota, który przez ponad cztery lata, grał na nosie niemieckim zaborcom. Tyle ja wiem o tej miejscowości, ale z pewnością to nie wszystko.
Grał na nosie. Ale mogł to robić w państwie gdzie przestrzegano prawo. Niby zaborca, a jednak...

Re: Historia Wolska

: 08 lut 2021, 22:28
autor: lubianka
No tak. Przestrzegali prawo które sami ustanowili, a prosty Drzymała, znalazł w nim dziury. Ten "niby zaborca" pod przywództwem Otto von Bismarcka, zabraniał Polakom budowania domów. Wystarczyło przestrzegać prawo, nauczyć się języka niemieckiego... Taki był przepis na szczęśliwe życie. Po co zatem te wszystkie powstania?