Strona 1 z 1

Plac Inwalidow

: 30 sty 2020, 22:18
autor: simonpila
Czy ktoś wie może coś na temat stawu na placu inwalidów na osiedlu górnym? Jak powstał , kiedy, czy ma jakies dopływy wody?

Re: Plac Inwalidow

: 02 lut 2020, 20:07
autor: Kanclerz
Wydaje się, że jest to twór naturalny, zasilany wodami opadowymi i gruntowymi.
Na kilka lat przed wojną brzegi zostały uregulowane, wokół posadzone drzewa.

Obrazek

Re: Plac Inwalidow

: 02 lut 2020, 22:31
autor: Krzysztof Ju
Na mapach Piły widać najpierw jako owalny stawek. Na przykład na mapie z roku 1877 (obok oczka jest skrót "F.H." oznaczający chyba "chatę leśnika" wg zestawienia znaków topograficznych map niemieckich) i z 1921. Od co najmniej 1935 r. było już tak, jak napisał Kanclerz.

Re: Plac Inwalidow

: 03 lut 2020, 09:10
autor: wojtaq
Co prawda, o samym stawie wiem niewiele, lecz skoro padło kilka słów o leśniczówce w pobliżu, to dodam własne trzy grosze. W rzeczy samej, mowa jest o leśniczówce (niem. das Forsthaus, skrót topograficzny F.H.), a dokładnie o Forsthaus Kleine Heide. W dzisiejszych realiach, posługując się nazewnictwem polskim, powiemy o zabudowaniach leśnictwa Mały Borek.

Do dzisiaj zachowała się czytelna droga dojazdowa, widoczna także na Messtischblatt. Obecnie jest nieco zapuszczoną, ale pełną dawnego wdzięku aleją starodrzewia wiodącą od ul. Wyspiańskiego w głąb miejskiego lasu. Na jej końcu odszukać można jeszcze gruzy po budynku (-ach) i roślinność, która tyle lat po wojnie, to jednak świadczy o siedliskowym charakterze nieistniejącego założenia. Mieszkam w pobliżu i zawsze z dużym sentymentem odbywam spacery po tej okolicy.

Re: Plac Inwalidow

: 03 lut 2020, 10:42
autor: Kanclerz
@wojtaq: czy przypadkiem nie są to pozostałości po koszarach żandarmerii?

Re: Plac Inwalidow

: 03 lut 2020, 12:29
autor: wojtaq
Kanclerz pisze:@wojtaq: czy przypadkiem nie są to pozostałości po koszarach żandarmerii?
Nie! Koszary, a właściwie placówka Motorisierte Gendarmerie znajdowała się bardziej naprzeciwko obecnej ul. Łużyckiej. Kiedyś inwentaryzowałem pozostałości po tym obiekcie i nawet dzisiaj można odtworzyć obrys murów po zachowanych fundamentach. Widoczna fragmentami jest także ceramika posadzkowa oraz czytelny plac postojowy policyjnego taboru. Nawiasem mówiąc, to arcyciekawa i jednocześnie tajemnicza budowla. Jej projektantem był znany pilski radca budowlany Karl Kirstein.

Re: Plac Inwalidow

: 03 lut 2020, 16:30
autor: Kanclerz
Mam zdjęcia alei drzew z 2013 roku:

Obrazek Obrazek

Zawsze myślałem, że była to droga dojazdowa do budynków żandarmerii.