Przebudowa centrum Piły

Wszelkie bieżące zmiany architektoniczne zachodzące w naszym mieście.
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3091
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Przebudowa centrum Piły

Post autor: Krzysztof Ju »

Rok temu Urząd Miasta zaprezentował projekty oraz wizualizacje przebudowy centrum miasta, głównie na terenach od placu Konstytucji 3 Maja w stronę dworca.

Poniżej prezentacja w obrazkach przekonwertowanych z pliku PDF, który jest do pobrania na końcu tekstu Miasta Wirtualnego Piły opisującego plany przebudowy śródmieścia od początku lat 90. XX wieku.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


Po niemal roku od prezentacji wiemy już jaka firma zajmie się największą częścią tej inwestycji.
zycie.pila.pl pisze:Obrazek

Skanska przebuduje centrum Piły

W najbliższych tygodniach powinny rozpocząć się prace przy przebudowie centrum Piły. Do przyszłorocznych wakacji Plac Konstytucji, ul. 14 Lutego i fragment ul. 11 Listopada zmienią się nie do poznania.

Urząd Miasta rozstrzygnął przetarg na przebudowę ulicy 14 Lutego wraz z odcinkiem 11 Listopada i części Placu Konstytucji 3 Maja. Do przetargu przystąpiły trzy firmy. Jedna z nich została jednak wykluczona ze względów formalnych. Jako najkorzystniejszą ofertę uznano złożoną przez Skanska S.A. Za przebudowę centrum Piły Skanska otrzyma dokładnie 7 695 530,98 złotych.

Jak już pisaliśmy w Życiu Piły, zgodnie z założeniami przetargu, jego zwycięzca prace powinien rozpocząć od wykonania robót na Placu Konstytucji 3 Maja. W miejscu, w którym stoi dziś obelisk planowana jest fontanna. Sam obelisk ma zostać przesunięty w stronę ulicy 11 Listopada. Plan przewiduje również wykonanie studzienki do przechowywania „kapsuły czasu” oraz siedzisk dla przechodniów.

W dalszej kolejności prace obejmą fragment ulicy 11 Listopada i ulicę 14 Lutego, która ma stać się deptakiem. Ruch samochodowy zostanie na niej dopuszczony, jednak maksymalna prędkość aut zostanie ograniczona do 20 km/h. Piesi i rowerzyści będą mieli na niej pierwszeństwo przed samochodami. Przebudowy doczeka się też taras wzdłuż budynku przy ul. 14 Lutego 7-9-11-13 i schody tarasu budynku przy ul. 14 Lutego 6-8-10.

Przebudowywana część centrum Piły doczeka się też nowego oświetlenia i elementów małej architektury - m.in. ławek, koszy na śmieci i stojaków rowerowych.

Czas na realizację zadania Skanska S.A. ma do 7. lipca 2015 roku.


Źródło: www.zycie.pila.pl
Data wydania: 7 kwietnia 2014
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3091
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Przebudowa centrum Piły

Post autor: Krzysztof Ju »

Na fanpage Piła. Nowe centrum dnia 14 maja 2014 r. pojawił się wpis z jedną z wizji na zagospodarowanie placu Konstytucji 3 Maja.
Piła. Nowe centrum pisze:Dziś pokażemy Wam ciekawostkę. Napisała do nas Magdalena Andruszkiewicz, która na jedną z prac zaliczeniowych zrobiła projekt zagospodarowania pl. Konstytucji 3 Maja - ten projekt w tym miejscu nie nabierze realnych kształtów, ale mamy nadzieję, że pani Magdalena spełni swoje marzenie i stworzy muzeum tańca, może właśnie w Pile. Dziękujemy za wizualizację.

Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3091
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Przebudowa centrum Piły

Post autor: Krzysztof Ju »

pila.pl pisze:Obrazek

Rusza przebudowa "nowego centrum miasta"

W dniu 23 maja 2014r Gmina Piła przekazała plac budowy pod zadanie o nazwie „Przebudowa ul. 14-go Lutego wraz z odcinkiem 11-go Listopada i częścią Placu Konstytucji 3-go Maja”.

Obrazek

Będzie ono realizowane przez wyłonioną w postępowaniu przetargowym firmę SKANSKA S.A. z siedzibą w Warszawie. Nad prawidłowością realizacji czuwać będzie Gmina Piła wraz z zespołem inspektorów nadzoru inwestorskiego z Pracowni Projektowej DROGBIT z Piły. Zadanie obejmie Plac Konstytucji 3-go Maja oraz odcinek ulicy 14-go Lutego od Placu Konstytucji 3- go Maja do części działki nr 336 i odcinek ulicy 11-go Listopada od Placu Konstytucji 3-go Maja do ulicy Piłsudskiego.

Obrazek

Łączna długość odcinków ulic do przebudowy wyniesie około 487m plus ok. 3 000m2 powierzchni placu. W zakresie znajdzie się między innymi przeniesienie obelisku w nowe miejsce na szczycie ulicy 11 Listopada, budowa fontanny, budowa siedzisk na kształt „amfiteatru”, przebudowa tarasu wzdłuż budynku 14 Lutego 7-9-11-13 wraz z dobudowaniem podjazdów dla osób niepełnosprawnych. Przebudowa nawierzchni części jezdnej i pieszej polegać będzie na ujednoliceniu wysokości płaszczyzn jezdni i chodników oraz wprowadzeniu zróżnicowanej faktury i kolorystyki. W części jezdnej zostanie wbudowana kostka kamienna odzyskana z rozbiórki. Dzięki ujednoliceniu wysokości będzie to obszar sprzyjający osobom niepełnosprawnym i niedowidzącym. Całość będzie miała charakter spacerowy z możliwością swobodnego poruszania się przez osoby piesze i rowerzystów. Ruch pojazdów samochodowych zostanie ograniczony.


Źródło: www.pila.pl
Data wydania: 27 maja 2014
asta24.pl pisze:Obrazek

Rusza przebudowa centrum Piły. Prace potrwają do lipca 2015

Jednym ze sztandarowych projektów inwestycyjnych w Pile jest przebudowa Centrum. Ma ono teraz znacznie wykraczać poza ul. Śródmiejska, która to właśnie w przekonaniu większości pilan stanowi stanowi centrum miasta.

Dzisiaj Urząd Miasta uroczyście przekazał pod budowę teren położony na pl. Konstytucji 3 mają. To tu od wykopu pod fontannę rozpocznie się przebudowa Centrum.

- Jednocześnie przystąpimy do wymiany infrastruktury, takiej jak gaz, teletechnika i kanalizacja. I to wszystko zrobimy w czerwcu i lipcu razem z rozbiórkami – mówi Przemysław Dąbrowski, kierownik budowy, z firmy „Skanska”.

W następnej kolejności prace obejma wymianę nawierzchni. Z końcem roku szkolnego z ul. 11 Listopada zostaną wycofane kursy autobusów MZK i wówczas wejdzie tam ekipa budowlana. Te prace mają zostać ukończone w tym roku. Całość łącznie z ul. 14 Lutego zostanie skończona w lipcu 2015 roku. Podziemne prace na ul. 14 Lutego obejmą także wykonanie systemu lokalnej retencji, który umożliwi tymczasowe przechowanie dużej ilości gwałtownie przybywających wód opadowych.

- To jest rozwiązanie bezpieczne, sprawdzone, które przechowa 200 m sześciennych wody. Realizowane jest ono w postaci rur podziemnych o dużych średnicach – mówi Jolanta Sobieszczyk z Urzędu Miasta w Pile.

Dzięki tej inwestycji być może choć w pewnym zakresie powróci do miasta duch dawnej Piły.

- Pod ulicami, które dzisiaj są zalane asfaltem, są kostki starej Piły. Chcemy je wyjąć, odrestaurować, a później pojawią się na naszych trotuarach. To będzie przywracanie historii miasta – mówi Piotr Głowski, prezydent Piły.

Prace będą objęte dozorem archeologicznym i niestety będą się wiązały z przejściowymi utrudnieniami komunikacyjnymi.


Autor: Michalina Pieczyńska
Źródło: www.asta24.pl
Data wydania: 27 maja 2014
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1348
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Re: Przebudowa centrum Piły

Post autor: Aragorn »

Czyżby odkryto pamiątki z okresu II wojny światowej? Czy tylko sprawdzano teren inwestycji? Patrol saperski odjechał konwojowany przez policję.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
maritim
PRZYJACIEL
Posty: 170
Rejestracja: 24 lis 2009, 00:19

Re: Przebudowa centrum Piły

Post autor: maritim »

Owszem, znaleźli dwa niewypały, z czego jeden naprawdę słusznych rozmiarów ruski pocisk artyleryjski. Jak widać nie leżały głęboko, co świadczy o tym, że w tamtych czasach nie przejmowano się zanadto ich usuwaniem...
Awatar użytkownika
mariusz1983
PRZYJACIEL
Posty: 218
Rejestracja: 01 sie 2009, 23:14

Re: Przebudowa centrum Piły

Post autor: mariusz1983 »

A czy wiemy co zostanie po schronie opl który niegdyś był szaletem?
Awatar użytkownika
dizel
PRZYJACIEL
Posty: 380
Rejestracja: 06 mar 2008, 21:24

Re: Przebudowa centrum Piły

Post autor: dizel »

Gdzie dokładnie było wejście do tego schronu ? Fajnie byłoby go zwiedzić i sfotografować przed ewentualną rozbiórką.
pitersen
Posty: 85
Rejestracja: 11 lut 2008, 18:07

Re: Przebudowa centrum Piły

Post autor: pitersen »

maritim pisze:Owszem, znaleźli dwa niewypały, z czego jeden naprawdę słusznych rozmiarów ruski pocisk artyleryjski. Jak widać nie leżały głęboko, co świadczy o tym, że w tamtych czasach nie przejmowano się zanadto ich usuwaniem...
A nie powinno się również zarządzić ewakuacji mieszkańców w takich przypadkach????
pneuma1977
PRZYJACIEL
Posty: 97
Rejestracja: 27 lis 2011, 16:17

Re: Przebudowa centrum Piły

Post autor: pneuma1977 »

W tym rejonie nie było schronu przeciwlotniczego. Był tylko szalet.
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3091
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Przebudowa centrum Piły

Post autor: Krzysztof Ju »

Tygodnik Pilski pisze:Obrazek

Bomba w centrum Piły. Znaleźli ją archeolodzy

Bomba w centrum Piły została wykopana podczas prac archeologicznych. Na placu Konstytucji 3 Maja przerwano roboty i wezwano policję. Nikogo nie ewakuowano. Saperzy wyciągnęli pocisk i go zabrali.

Saperzy w minioną środę wywieźli z centrum Piły duży pocisk. Natrafili na niego archeolodzy, którzy mają nadzór nad pracami remontowymi na pl. Konstytucji 3 Maja. Trwają tam prace związane z przebudową placu.

- Całe szczęście, że to my tam kopaliśmy ręcznie, a nie ciężka koparka, która mogłaby go uszkodzić. Kto wie jak by się to skończyło - zastanawia się dr Jarosław Rola, archeolog z Muzeum Okręgowego w Pile, który ma nadzór archeologiczny nad tymi pracami.

Natychmiast przerwano dalsze roboty i wezwano policję, a następnie wojsko. Na miejsce szybko przyjechali saperzy.

Mógł to być pocisk z niemieckiej haubicy kaliber 152 milimetry. Pod nim znajdował się przedmiot podobny do miny. Takich znalezisk w ziemi może być bardzo dużo.

- W tym przypadku sytuacja była niebezpieczna, bo zaledwie 15 metrów od pocisku była magistrala gazowa - wyjaśnia Żaneta Kowalska, rzecznik prasowy pilskiej policji.


Źródło: www.pila.naszemiasto.pl
Data wydania: 9 czerwca 2014
I kilka nowych zdjęć z przebudowy placu Konstytucji 3 Maja umieszczonych na fanpage Piła. Nowe centrum dnia 10 czerwca 2014 roku:
Najświeższe informacje z placu budowy: Rozpoczęto roboty rozbiórkowe w ramach Przebudowy ul. 14-go Lutego wraz z odcinkiem 11-go Listopada i częścią Placu Konstytucji 3-go Maja. W dalszym ciągu trwają także prace archeologiczne.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1348
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Re: Przebudowa centrum Piły

Post autor: Aragorn »

Parę fotek z przebudowy centrum. Co do zapytania o składowanie kostki brukowej, to jest ona składowana na terenie Pol-Drogu na ul. Wawelskiej.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
dizel
PRZYJACIEL
Posty: 380
Rejestracja: 06 mar 2008, 21:24

Re: Przebudowa centrum Piły

Post autor: dizel »

Ależ tej kostki brukowej w Pile jest dużo. Oby jej nie zniszczyli.
dudi
Posty: 215
Rejestracja: 27 lis 2010, 18:54

Re: Przebudowa centrum Piły

Post autor: dudi »

Co do samej kostki, to nie mogła nadal pozostać? Podejrzewam, że zamienią ją na nową, a szkoda.
Matey#24
Posty: 267
Rejestracja: 17 sty 2013, 01:53

Re: Przebudowa centrum Piły

Post autor: Matey#24 »

Nie znalazłem tematu, więc piszę tu. Wiadukt - otwarty, krótko po 17 przejechały pierwsze samochody.
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Przebudowa centrum Piły

Post autor: Bocian »

dudi pisze:Co do samej kostki, to nie mogła nadal pozostać? Podejrzewam, że zamienią ją na nową, a szkoda.
Mogą wykorzystać starą. Nie jest to jakimś szczególnym problemem.
Matey#24
Posty: 267
Rejestracja: 17 sty 2013, 01:53

Re: Przebudowa centrum Piły

Post autor: Matey#24 »

Kostka zostaje zdjęta i zostanie wyczyszczona... Pytanie tylko, czy firma, która ją będzie kłaść ponownie położy ją tak solidnie i dokładnie jak Niemcy?!
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1348
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Re: Przebudowa centrum Piły

Post autor: Aragorn »

Parę fotek z dzisiejszego spaceru, szlakiem pilskich inwestycji :)

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
dizel
PRZYJACIEL
Posty: 380
Rejestracja: 06 mar 2008, 21:24

Re: Przebudowa centrum Piły

Post autor: dizel »

A co z tym szaletem/schronem? Istnieje to jeszcze, czy zostało zniszczone?
Matey#24
Posty: 267
Rejestracja: 17 sty 2013, 01:53

Re: Przebudowa centrum Piły

Post autor: Matey#24 »

Dzisiaj podobno archeolodzy wykopali pełno znalezisk z tego placu, wszystko leżało przy budzie ochrony poukładane. Kolega, który przechodził obok do pracy mówi, że leżało nawet coś na kształt maszyny do szycia, ale bardzo zardzewiałe.
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3091
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Przebudowa centrum Piły

Post autor: Krzysztof Ju »

O maszynie do szycia i innych znaleziskach jest wzmianka w artykule opublikowanym w numerze 27 "Tygodnika Nowego" z dnia 8 lipca 2014 r. Poniżej fragment artykułu z fanpage czasopisma, jakieś 2/3 tego co napisano o ostatnich odkryciach archeologicznych w papierowym wydaniu.
Rewitalizacja centrum Piły odsłania kolejne pamiątki z historii miasta

CO KRYJE SIĘ
POD PLACEM KONSTYTUCJI

Trwa rewitalizacja centrum Piły. Za rok o tej porze serce Grodu Staszica powinno zatętnić nowym - starym życiem. Metamorfoza obejmie pół kilometra ulic, a także Plac Konstytucji 3-go Maja. Na razie prace idą zgodnie z planem, chociaż ich wykonawca - warszawska firma Skanska - na brak podziemnych niespodzianek, także tych archeologicznych, nie może narzekać. Ale to było do przewidzenia...

- Wykop założony został w obrębie piwnicy budynku, który jeszcze w Schneidemühl zlokalizowany był przy ulicy Zeughausstrasse 13 – mówi doktor Jarosław Rola z Muzeum Okręgowego w Pile. –W 1896 roku właścicielką kamienicy była Sally Rothkugel, która na parterze prowadziła lokal gastronomiczny, tzw. Gasthaus. Badania prowadziliśmy zarówno w granicach restauracji, w miejscu, gdzie prawdopodobnie było zaplecze kuchenne, jak i w obrębie piwnic prywatnych. W obu tych miejscach natrafiliśmy na koncentrację porcelany, całej i we fragmentach (...)

Były też na przykład maszyny do szycia. Poniżej poziomu piwnic w tym samym wykopie znaleźliśmy także drewnianą studnię – cembrowinę, wykonaną z desek sosnowych (...) Pewne jest, że została zniszczona w momencie, gdy rozpoczęto budowę tejże kamienicy, tj. pomiędzy 1888 a 1896 rokiem. Wszystkie znaleziska te są obecnie konserwowane i dokumentowane. Trafią do muzeum.

Obrazek

(całość w dzisiejszym wydaniu TN)
Awatar użytkownika
sobek4
Posty: 17
Rejestracja: 16 lut 2011, 09:15
Lokalizacja: Piła

Re: Przebudowa centrum Piły

Post autor: sobek4 »

Panowie, ta kostka którą wziął pol dróg pewnie już dawno poszła do ''żyda''. Tam każdy sobie... resztę dopowiedzcie sobie sami...
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1348
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Re: Przebudowa centrum Piły

Post autor: Aragorn »

sobek4 pisze:Panowie, ta kostka którą wziął pol dróg pewnie już dawno poszła do ''żyda''. Tam każdy sobie... resztę dopowiedzcie sobie sami...
Pozwolę sobie się z tym nie zgodzić. Zauważyć bowiem można, że kostka jest wykorzystywana przy rożnych inwestycjach pilskich. Wspomnę rondo przy ul. Okólnej, wjazd do Polo, obok ronda, krawędzie jezdni też przy Okólnej i nie tylko przy tej ulicy. Kostka wykorzystana jest też w zatokach autobusowych, min. przy Bydgoskiej. Stare krawężniki dla przykładu z ul. 11 Listopada też zostaną na swoim miejscu. Wystarczy uważnie rozglądać się po mieście. Co do kostki składowanej na terenie Pol-Drogu to ona nadal tam jest.
Awatar użytkownika
sobek4
Posty: 17
Rejestracja: 16 lut 2011, 09:15
Lokalizacja: Piła

Re: Przebudowa centrum Piły

Post autor: sobek4 »

Oby było tak jak mówisz, że nadal tam jest. Znam trochę od podszewki ową firmę i wiem jak kiedyś (nie aż tak dawno) co tam się wyprawiało i pewnie dzieje się tam też teraz tak samo. Ale co mnie oceniać.
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1348
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Re: Przebudowa centrum Piły

Post autor: Aragorn »

Powiem tak, czasami tam bywam u kolegi i mam baczenie na ową kostkę. Co do firmy to się nie wypowiem, bardziej mile wspominam czasy RDM-u, wtedy to sezonowo tam pracowałem.
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1348
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Re: Przebudowa centrum Piły

Post autor: Aragorn »

Dla przykładu zamieszczam fotkę z wykorzystaniem poniemieckiej kostki brukowej przy budowie zatoki autobusowej na ul. Bydgoskiej.

Obrazek
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji...

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Nie jesteś członkiem DP? Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się