Budżet obywatelski - Wasze propozycje

Wszelkie bieżące zmiany architektoniczne zachodzące w naszym mieście.
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Budżet obywatelski - Wasze propozycje

Post autor: Bocian »

Krzysztof Ju w tym wątku już wspominał o naszym budżecie obywatelskim. Chciałbym poznać Wasze propozycje, na jakie chodniki lub drogi rowerowe należy przeznaczyć 2 mln złotych.
zycie.pila.pl pisze:Obrazek

Wskaż chodniki do remontu

Przynajmniej jeden chodnik na każdym pilskim osiedlu doczeka się remontu. Do końca stycznia urzędnicy czekają na zgłoszenia mieszkańców - wskażcie te, które są w najgorszym stanie. Na ich naprawę Urząd Miasta chce wydać dwa miliony złotych.

Obrazek

Inwestycje zostaną zrealizowane w ramach programu „Poprawa estetyki i funkcjonalności przestrzeni publicznej poprzez modernizację infrastruktury komunikacyjnej oraz likwidację barier architektonicznych w mieście Pile”. Zadaniem mieszkańców jest wskazanie chodników, ścieżek rowerowych, poboczy i barier architektonicznych, które powinny zostać naprawione. W tegorocznym budżecie Piły przewidziano na ten cel dwa miliony złotych.

Propozycje miejsc, które - zdaniem pilan - powinny zostać wyremontowane w tym roku można zgłaszać do Urzędu Miasta do końca stycznia. Może to zrobić każda zameldowana w Pile osoba, która w tym roku będzie miała ukończone 16 lat. Żeby to zrobić trzeba wypełnić specjalny formularz. Można go odebrać w Biurze Obsługi Klienta pilskiego Urzędu Miasta przy Placu Staszica lub pobrać ze strony internetowej UM » Wypełnione formularze muszą najpóźniej 31. stycznia trafić do ratusza. Można zanieść je tam osobiście, wysłać pocztą (liczy się data wpłynięcia wniosku do UM) lub - po zeskanowaniu - przekazać pocztą elektroniczną na adres konsultacje@um.pila.pl. Co ważne - wartość pojedynczej inwestycji nie może przekroczyć 150 tysięcy złotych. Za taką kwotę można odnowić mniej więcej kilometrowy odcinek chodnika.

Wśród zgłaszanych przez mieszkańców propozycji nie powinny znaleźć się inwestycje zaplanowane już przez Urząd Miasta. W wysyłanych do ratusza wnioskach możemy pominąć zatem chodniki na ul. 14. Lutego (wraz z odcinkiem 11. Listopada i częścią Placu Konstytucji 3. Maja), ul. Podchorążych, ul. Bydgoskiej, ul. Orlej, ul. Bogusławskiego (na odcinku od ul. Trentowskiego do ul. Żeromskiego), ul. Kamiennej i ul. Karpackiej. Remontu na pewno doczekają się też chodniki na drodze dojazdowej do Targowiska numer 2 od ulicy Witosa oraz na południowej części obwodnicy śródmiejskiej, na odcinku od ul. Podgórnej do ul. Kwiatowej. W tym tygodniu lista ta powiększy się o wykaz inwestycji realizowanych przez dostawców i operatorów energii elektrycznej, gazu i telekomunikacji. - Prace prowadzone w przestrzeni wskazanej w tym wykazie mogą wyłączyć projekty z procesu konsultacji. Wyłączone z konsultacji są również Al. Piastów i Al. Niepodległości - mówi Bartek Mirowski z Urzędu Miasta.

Kolejnym etapem „chodnikowych konsultacji” będzie weryfikacja nadesłanych przez pilan projektów i głosowanie nad nimi. To zaplanowano na czas między 17. a 23. lutego. Głosować będzie można osobiście, w kilku wyznaczonych na terenie miasta punktach lub na stronie internetowej: http://www.konsultacje.pila.pl. Każda zameldowana w Pile osoba, która ukończy w tym roku 16 lat będzie mogła oddać dwa głosy. Jeden - na projekt odnowienia chodnika lub ścieżki rowerowej na osiedlu, na którym jest zameldowana, drugi - na projekty zlokalizowane wzdłuż dróg wojewódzkich, czyli przy Al. Wojska Polskiego i Al. Powstańców Wielkopolskich. Realizacji doczekają się te projekty, na które zagłosuje najwięcej osób. Zgodnie z założeniami programu, odnowiony ma zostać przynajmniej jeden chodnik lub fragment chodnika na każdym z pilskich osiedli i dwa projekty z listy „miejskiej”, czyli zlokalizowane przy Al. Wojska Polskiego i Al. Powstańców Wielkopolskich.

Regulamin programu i formularz zgłoszenia propozycji projektu dostępne są na stronie internetowej pilskiego Urzędu Miasta »


Źródło: www.zycie.pila.pl
Data wydania: 20 stycznia 2014
Czyli podsumowując o co chodzi:
1. Będziemy głosować na co wydać 2 mln złotych. Mogą to być chodniki, drogi dla rowerów lub inne elementy w pasie drogowym (np. obniżenie krawężników).
2. Głosujemy na projekty z dwóch list:
- inwestycji zaproponowanych przez miasto (wzdłuż dróg wojewódzkich: al. Powstańców Wielkopolskich oraz al. Wojska Polskiego),
- inwestycji zgłoszonych przez mieszkańców.
3. Zgłaszamy miejsca na terenach należących do miasta i do powiatu. Czyli odpada al. Poznańska, al. Piastów, al. Niepodległości (droga krajowa) oraz chodniki wzdłuż dróg wojewódzkich, które znajdą się na liście wskazanej odgórnie przez miasto.
4. Nie wskazujemy miejsc, które i tak w najbliższej przyszłości mają być remontowane (wymienione w artykule powyżej).

Czekam na pomysły. :)
Jaca
Posty: 48
Rejestracja: 21 sty 2010, 23:18

Re: Budżet obywatelski - Wasze propozycje

Post autor: Jaca »

Oddaję głos na chodnik po obydwu stronach ul. Budowlanych. Wschodnia strona aż do Piekarskiej, gdzie już jest nowy chodnik. Strona zachodnia do Kujawskiej. Na odcinku Budowlanych od Kujawskiej do Kolbego należy poczekać z remontem chodnika na realizację budynku stanowiącego kontynuację pierzei ul. Kolbego.
J23
REDAKTOR
Posty: 80
Rejestracja: 02 paź 2008, 23:33

Re: Budżet obywatelski - Wasze propozycje

Post autor: J23 »

Zastanawiam się czy zamierzają remontować chodniki przy ul. Bydgoskiej na całej długości osiedla Zamoście?. Najgorzej wygląda to na odcinku od skrzyżowania z ul. Roosevelta do skrzyżowania z Podchorążych. I w jaki sposób będą wykonywane ścieżki rowerowe?. Metodą tradycyjną??? Tzn. namalowana na chodniku linia bez żadnych oznaczeń?!?!?! Niestety pod tym względem jest jeszcze w Pile wiele do zrobienia. Nie ma nawet ścieżek rowerowych na osi wschód-zachód, północ-południe Z Podlasia na Górne i z Koszyc na Staszyce przez centrum. Takie dwie główne powinny powstać w pierwszym rzędzie, co bardzo ułatwiłoby życie wielu mieszkańcom.
dudi
Posty: 215
Rejestracja: 27 lis 2010, 18:54

Re: Budżet obywatelski - Wasze propozycje

Post autor: dudi »

Ścieżka rowerowa na szpital jest do poprawki. Same góry i doliny.
Awatar użytkownika
123456
Posty: 99
Rejestracja: 02 kwie 2012, 21:38

Re: Budżet obywatelski - Wasze propozycje

Post autor: 123456 »

Jaca pisze:Oddaję głos na chodnik po obydwu stronach ul. Budowlanych. Wschodnia strona aż do Piekarskiej, gdzie już jest nowy chodnik. Strona zachodnia do Kujawskiej. Na odcinku Budowlanych od Kujawskiej do Kolbego należy poczekać z remontem chodnika na realizację budynku stanowiącego kontynuację pierzei ul. Kolbego.
A ja proponuję naprawę chodnika po obu stronach ulic, zaznaczone na czerwono :D
Obrazek

Albo:
Obrazek
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Budżet obywatelski - Wasze propozycje

Post autor: Bocian »

J23 pisze:Zastanawiam się czy zamierzają remontować chodniki przy ul. Bydgoskiej na całej długości osiedla Zamoście?. Najgorzej wygląda to na odcinku od skrzyżowania z ul. Roosevelta do skrzyżowania z Podchorążych.
Mają zamiar.
J23 pisze:I w jaki sposób będą wykonywane ścieżki rowerowe?. Metodą tradycyjną??? Tzn. namalowana na chodniku linia bez żadnych oznaczeń?!?!?!
Nie widziałem ostatecznej wersji projektu, ale ma być droga rowerowa z asfaltu barwionego na czerwono obok chodnika z kostki betonowej.
J23 pisze:Niestety pod tym względem jest jeszcze w Pile wiele do zrobienia. Nie ma nawet ścieżek rowerowych na osi wschód-zachód, północ-południe Z Podlasia na Górne i z Koszyc na Staszyce przez centrum. Takie dwie główne powinny powstać w pierwszym rzędzie, co bardzo ułatwiłoby życie wielu mieszkańcom.
Niestety głównymi trasami w Pile nie zarządza miasto (a tak by było, gdybyśmy byli miastem na prawach powiatu). Z doniesień medialnych wiem, że prezydent Głowski rozmawiał w tej sprawie z GDDKiA, ale nie wiem, z jakimi efektami.
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Budżet obywatelski - Wasze propozycje

Post autor: Bocian »

Z fejsbukowego profilu Urzędu Miasta:
Urząd Miasta pisze:W piątek zakończył się pierwszy etap programu konsultacyjnego w sprawie remontów chodników. Do Urzędu wpłynęło blisko 200 propozycji, które teraz zostaną zweryfikowane pod względem zgodności z zapisami regulaminu. Prawie połowę z nich przesłali mieszkańcy osiedli Górne i Koszyce. Jutro więcej konkretów na ten temat.
Niezły wynik.
Rav74
Posty: 95
Rejestracja: 01 lip 2007, 17:12
Lokalizacja: Piła

Re: Budżet obywatelski - Wasze propozycje

Post autor: Rav74 »

Heh, spóźniłem się. Miałem również złożyć wniosek odnośnie pewnego "zatłoczonego" odcinka ul. Andersa. Trudno.
Pozdr.
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Budżet obywatelski - Wasze propozycje

Post autor: Bocian »

Trzymaj kciuki za to, że ktoś wpadł na ten sam pomysł. :)
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Budżet obywatelski - Wasze propozycje

Post autor: Bocian »

Zakwalifikowano ok. 60 projektów z około 200.
Żaden ze zgłoszonych przeze mnie nie został zakwalifikowany. :(

Według strony http://konsultacje.um.pila.pl można głosować na następujące projekty (po jednym głosie na listę miejską i jednym na inwestycję na swoim osiedlu).

Lista miejska:

1. Przebudowa ciągu pieszego wzdłuż Al. Wojska Polskiego (od strony Parku Miejskiego) o długości 0,88km pomiędzy ul. Lotniczą i ul. Dzieci Polskich.
2. Przebudowa ciągu pieszego wzdłuż Al. Jana Pawła II (od strony Bulwarów Chatellerault) o długości 0,28km pomiędzy Mostem Bolesława Chrobrego i ul. 11 Listopada oraz przy Al. Wojska Polskiego od ul. Dzieci Polskich do ul. Budowlanych o długości 0,37km.
3. Przebudowa ciągu pieszego wzdłuż Al. Powstańców Wielkopolskich od Ronda Solidarności do Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica o długości 0,39km.
4. Przebudowa ciągu pieszego wzdłuż Al. Powstańców Wielkopolskich od skrzyżowania z ul. Fritsa Philipsa do Philips Lighting Poland S.A. o długości 1km.

Listy osiedlowe:

Gładyszewo:
1. Budowa ciągu pieszego pomiędzy ulicami Rubinową i Szafirową (działka 145).
2. Przebudowa pobocza wzdłuż ul. Rubinowej.

Górne:
1. Przebudowa narożnika ulic Konarskiego i Wyszyńskiego.
2. Przebudowa chodnika przy ul. Kraszewskiego (po stronie Przedszkola nr 13).
3. Przebudowa narożnika ulic Salezjańskiej i Złotej.
4. Przebudowa chodnika przy ul. Chorwackiej.
5. Przebudowa ciągu pieszego przy Zespole Szkół nr 3 (ul. Słowackiego pomiędzy ulicami Wyspiańskiego i Żeromskiego).
6. Przebudowa chodnika przy ul. Matwiejewa od ul. Grunwaldzkiej do ul. Matwiejewa 11.
7. Przebudowa ciągu pieszego przy ul. Krasińskiego.
8. Przebudowa ciągu pieszego przy ul. Grunwaldzkiej (po lewej stronie od ul. Matwiejewa) do ul. Lotniczej.
9. Przebudowa ciągu pieszego przy ul. Wyspiańskiego od ul. Słowackiego do ul. Mickiewicza.
10. Przebudowa chodnika przy ul. Konarskiego od strony bloku 4- 6.
11. Przebudowa chodnika przy ul. Wyspiańskiego od ul. Konarskiego do Wyszyńskiego.
12. Przebudowa ciągu pieszego przy ul. Żeromskiego pomiędzy skrzyżowaniami z ul. Słowackiego i Mickiewicza jednostronnie.
13. Przebudowa ciągu pieszego przy ul. Trentowskiego (do ul. Bogusławskiego).
14. Budowa barier drogowych U-12A i odnowienie znaków poziomych na skrzyżowaniu ulic Żeromskiego i Słowackiego.
15. Dokończenie budowy pasażu Pantaleona Szumana od ul. Orzeszkowej - ul. Kasprowicza.
16. Budowa obustronnej zatoki autobusowej przy ul. Wyspiańskiego na skrzyżowaniu z ul. Słowackiego.
17. Budowa parkingów wzdłuż ul. Wyspiańskiego 4 A,B,C.
18. Budowa parkingu przy Szkole Podstawowej nr 7 (al. Wojska Polskiego 45).
19. Budowa oświetlenia i ciągu pieszego wraz z murem oporowym przy ul. Matwiejewa wzdłuż ogrodzenia MWiK.
20. Przebudowa ciągu pieszo jezdnego przy ul. Konarskiego sięgacz.
21. Przebudowa chodnika położonego przy ul. Batorego.
22. Przebudowa ciągu pieszego wzdłuż ul. Kochanowskiego od ul. Złotej do ul. Mickiewicza.

Motylewo:
1. Budowa ciągu pieszego łączącego ul. Ptasią i Kruczą

Podlasie:
1. Budowa ciągu pieszego wzdłuż ul. Kasprzaka od ul. Lipowej do ul. Bydgoskiej.
2. Przebudowa ciągu pieszego przy ul. Lutyckiej, od ul. Bydgoskiej do ul. Wawelskiej.
3. Budowa chodnika wzdłuż ul. Jana Styki na odcinku od ul. Kossaka do al. Powstańców Wielkopolskich - po wcześniejszym ukończeniu prac dot. infrastruktury podziemnej.
4. Budowa chodnika przy ul. Kalina o długości 150m wraz z oświetleniem drogi od przystanku autobusowego do siedziby RDLP.

Jadwiżyn:
1. Przebudowa ciągu pieszego jednostronnego przy ul. Śniadeckich od skrzyżowania z ul. 500-lecia do skrzyżowania z ul. Łączną.
2. Przebudowa ciągu pieszego przy ul. Łącznej od Al. Powstańców Wielkopolskich do ul. Śniadeckich.

Staszyce:
1. Przebudowa ciągu pieszego przy ul. Stalowej.
2. Przebudowa ciągu pieszego przy ul. Ludwisarskiej wraz z wymianą krawężników betonowych.
3. Przebudowa chodnika łączącego ul. Libelta i Wiosny Ludów na wysokości ul. Limanowskiego.
4. Przebudowa chodnika przed Zespołem Szkół nr 1.
5. Budowa ciągu pieszego - sięgacz przy ul. Brzozowej.
6. Budowa ciągu pieszego wzdłuż ul. Radosnej od nr 1 do 19.
7. Przebudowa nawierzchni ścieżki rowerowej przy ul. Siemiradzkiego.
8. Budowa chodnika przy ul. Miedzianej na odcinku od Spiżowej do ul. Srebrnej.

Śródmieście:
1. Przebudowa ciągu pieszego położonego wzdłuż ul. Drygasa.
2. Przebudowa ciągu pieszego położonego wzdłuż ul. Matejki pomiędzy ul. Chopina i ul. Paderewskiego z oznaczeniem przejść dla pieszych.
3. Przebudowa ciągu pieszego położonego wzdłuż ul. Ogińskiego od ul. Kujawskiej do ul. Dzieci Polskich.
4. Przebudowa ciągu pieszego przy ul. Wiatracznej od ul. Żeleńskiego do ul. O.M. Kolbe.
5. Przebudowa ciągów pieszych wzdłuż ul. Niemcewicza pomiędzy ul. Żeleńskiego i Al. Niepodległości.
6. Przebudowa ciągu pieszego wzdłuż ul. Sikorskiego od ul. Kilińskiego do Placu 9 Maja.
7. Przebudowa ciągu pieszego przy zbiegu ul. Ogińskiego, Kolbe, Kujawskiej.
8. Przebudowa ciągu pieszego pomiędzy ul. Sikorskiego i ul. Bohaterów Stalingradu wraz z wjazdem z ul. Bohaterów Stalingradu.

Zamość:
1. Przebudowa ciągu pieszego przy ul. Śniadeckich od ul. Śniadeckich 3A - ul. 500-lecia jednostronnie.
2. Przebudowa ciągu pieszego przy ul. Dąbrowskiego od Ronda Solidarności do skrzyżowania z ul. Śniadeckich.
3. Przebudowa ciągu pieszego przy ul. Roosevelta, teren przy budynku poczty i "blaszaka".
4. Przebudowa chodnika wzdłuż ul. Kapucyńskiej.
5. Przebudowa ciągu pieszego wzdłuż ul. Komuny Paryskiej przy sklepie PSS Społem i klubie osiedlowym dwustronnie.
6. Przebudowa ciągu pieszego wzdłuż ul. Łowieckiej 4 - 10 jednostronnie.
7. Budowa ciągu pieszego wraz z miejscami postojowymi wzdłuż ul. Roosevelta na odcinku ul. Bydgoska - ul. Kossaka.
8. Przebudowa ciągu pieszego przy ul. Roosevelta przy Przedszkolu nr 2.
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3091
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Budżet obywatelski - Wasze propozycje

Post autor: Krzysztof Ju »

moja.pila.pl pisze:Obrazek

Znamy wyniki konsultacji chodnikowych

Aż dziewiętnaście inwestycji chodnikowych zostanie zrealizowanych jeszcze w tym roku w naszym mieście. Decyzję w tej sprawie podjęło zaledwie nieco ponad 5% pilan, którzy mieli prawo oddać swój głos za pośrednictwem internetu lub kart konsultacyjnych.W efekcie na Gładyszewie zwycięska inwestycja zebrała zaledwie 16 głosów.

Największymi zwycięzcami pierwszych konsultacji społecznych prowadzonych za pośrednictwem strony internetowej http://www.konsultacje.um.pila.pl mogą czuć się mieszkańcy osiedli Górne i Zamość. Na pierwszym z nich zrealizowane zostanie aż pięć inwestycji, w tym jedna „miejska”, a na drugim trzy. Powodów do narzekań nie mają jednak także mieszkańcy Motylewa i Jadwiżynu. Tam początkowo zgłoszono tylko po jednym wniosku, jednak już po uruchomieniu głosowania internetowego niespodziewanie na obu tych osiedlach, podobnie jak na Gładyszewie, na listę wpisano również po jeszcze jednej propozycji. Jak się okazuje na Motylewie i Jadwiżynie zrealizowane zostaną obie z nich, a więc osiedla te zanotowały stuprocentową skuteczność. Skąd jednak w ogóle tak nagła decyzja o dopisaniu propozycji już po uruchomieniu głosowania internetowego?

- W momencie zamknięcia terminu ogłoszenia listy projektów, które przeszły do konsultacji jeszcze trzy projekty wahały się co do dopięcia ich pod względem kwestii formalnych, typu uzgodnienia z gestorami mediów, kwestie własnościowe. Propozycje wpłynęły jeszcze przed wyznaczonym terminem, zgodnie z przepisami, natomiast te dane dotarły później, dlatego postanowiliśmy je dołożyć – tłumaczy Bartosz Mirowski, asystent w Biurze Prezydenta Miasta Piły.

W efekcie konsultacji uzyskano listę aż siedemnastu propozycji osiedlowych oraz dwóch miejskich, które zostaną zrealizowane jeszcze w tym roku. Koszt realizacji wszystkich wskazanych przez mieszkańców zadań wyniesie około dwa miliony złotych. To oznacza, że każdy z głosujących wydał pośrednio około 700 złotych. W głosowaniu wzięła bowiem udział bardzo mała grupa pilan. Pomysłodawcy otrzymali dokładnie 2 858 głosów na ponad 50 tysięcy uprawnionych. To oznacza, że w konsultacjach wzięło udział niewiele ponad 5% wszystkich pilan, którzy mieli takie prawo. Tych słabych statystyk nie podreperował nawet fakt, że głosy można była oddawać w najbardziej komfortowy z istniejących sposobów, czyli przez internet. Mimo to prezydent Piotr Głowski uważa konsultacje chodnikowe za udane.

- Oceniam frekwencję jako bardzo dobrą, bo jeżeli weźmiemy pod uwagę referenda, które są w niezwykle ważnych sprawach, chociażby odwołania władz lokalnych, one mają frekwencję na poziomie czterech procent. Bardzo rzadko są skuteczne, czyli przekraczają próg.

Jednocześnie prezydent zapowiedział kolejne próby przeprowadzenia konsultacji społecznych w takiej samej formie. Nie jest jednak jasne czy odbędą się one jeszcze w tym roku.

Obrazek


Wybrane inwestycje osiedlowe:

160 głosów – Przebudowa ciągu pieszo jezdnego przy ul. Konarskiego sięgacz.

155 głosów – Przebudowa ciągu pieszego jednostronnego przy ul. Śniadeckich od skrzyżowania z ul. 500-lecia do skrzyżowania z ul. Łączną.

146 głosów – Budowa parkingu przy Szkole Podstawowej nr 7 (al. Wojska Polskiego 45).

138 głosów – Przebudowa ciągu pieszego wzdłuż ul. Łowieckiej 4 – 10 jednostronnie.

125 głosów- Przebudowa ciągu pieszego przy ul. Roosevelta przy Przedszkolu Nr 2.

124 głosy – Budowa ciągu pieszego wraz z miejscami postojowymi wzdłuż ul. Roosevelta na odcinku ul. Bydgoska – ul. Kossaka.

112 głosów – Budowa chodnika przy ul. Różana Droga, odcinek od al. Niepodległości do ul. Żeleńskiego.

104 głosy – Budowa ciągu pieszego wzdłuż ul. Kasprzaka od ul. Lipowej do ul. Bydgoskiej.

103 głosy – Przebudowa ciągu pieszego przy ul. Wiatracznej od ul. Żeleńskiego do ul. O.M. Kolbe.

89 głosów – Uporządkowanie przestrzeni wokół budynku świetlicy osiedlowej przy ulicy Sowiej 2

89 głosów – Przebudowa chodnika przed Zespołem Szkół nr 1.

87 głosów – Budowa ciągu pieszego łączącego ul. Ptasią i Kruczą.

85 głosów – Przebudowa ciągu pieszego przy Zespole Szkół nr 3 (ul. Słowackiego pomiędzy ulicami Wyspiańskiego i Żeromskiego).

83 głosy – Przebudowa ciągu pieszego przy ul. Łącznej od Al. Powstańców Wielkopolskich do ul. Śniadeckich.

71 głosów – Przebudowa ciągu pieszego wzdłuż ul. Kochanowskiego od ul. Złotej do ul. Mickiewicza.

67 głosów – Przebudowa ciągu pieszego pomiędzy ul. Sikorskiego i ul. Bohaterów Stalingradu wraz z wjazdem z ul. Bohaterów Stalingradu.

16 głosów – Budowa ciągu pieszego pomiędzy ulicami Rubinową i Szafirową (działka 145).


Wybrane inwestycje miejskie:

1086 głosów – Przebudowa ciągu pieszo rowerowego wzdłuż al. Powstańców Wielkopolskich.

958 głosów – Przebudowa ciągu pieszego wzdłuż al. Wojska Polskiego.


Źródło: www.moja.pila.pl
Data wydania: 27 lutego 2014
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3091
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Budżet obywatelski - Wasze propozycje

Post autor: Krzysztof Ju »

pila.pl pisze:Obrazek

Budżet obywatelski w realizacji

Ruszyły remonty chodników w ramach budżetu obywatelskiego, w którym mieszkańcy Piły wybrali łącznie 19 odcinków ciągów pieszych i rowerowych pod kątem "Poprawy estetyki i funkcjonalności przestrzeni publicznej poprzez modernizację infrastruktury komunikacyjnej oraz likwidacji barier architektonicznych w mieście Pile".

Dziś prezydent Piotr Głowski spotkał się z wykonawcą sześciu z ośmiu zadań, które jako pierwsze zostaną zrealizowane, a remont jest już w trakcie realizacji. Spotkanie miało miejsce przy ul. Wiatracznej.

Obrazek
Fot. pila.pl


W I etapie ogłoszono przetarg na 8 poniższych zadań:

Zadanie I
Przebudowa ciągu pieszo-jezdnego przy ul. Konarskiego w Pile – sięgacz

Zadanie II
Przebudowa ciągu pieszego przy Zespole Szkół nr 3 (ul. Słowackiego pomiędzy ulicami Wyspiańskiego i Żeromskiego)

Zadanie III
Przebudowa ciągu pieszego wzdłuż ul. Łowieckiej 4-10 jednostronnie

Zadanie IV
Przebudowa ciągu pieszego jednostronnego przy ul. Śniadeckich od skrzyżowania z ul. 500-lecia do skrzyżowania z ul. Łączną

Zadanie V
Budowa chodnika przy ul. Różana Droga, odcinek od Al. Niepodległości do ul. Żeleńskiego - Etap I (od Al. Niepodległości do ul. Wiosennej)

Zadanie VI
Przebudowa chodnika przed Zespołem Szkół nr 1

Zadanie VII
Przebudowa ciągu pieszego przy ul. Wiatracznej od ul. Żeleńskiego do ul. O. M. Kolbe

Zadanie VIII
Przebudowa ciągu pieszego przy ul. Łącznej od Al. Powstańców Wielkopolskich do ul. Śniadeckich

Zadanie I i II
Wykonawcą została firma TECHBUD J.K. z Piły. Wartość zawartych umów:
Zad. I – 59 554,76 zł – termin realizacji: 31.07.2014r.
Zad. II – 51 992,10 zł – termin realizacji: 30.06.2014r.

Na wykonanie pozostałych zadań podpisano umowę z firmą Roboty Budowlano-Drogowe Jacek Karpiński ze Złotowa. Wartość zawartych umów:
Zad. III – 79 300,59 zł – termin realizacji: 31.07.2014r.
Zad. IV – 108 783,48 zł – termin realizacji: 30.06.2014r.
Zad. V – 42 839 zł – termin realizacji: 31.07.2014r.
Zad. VI – 72 773,48 zł – termin realizacji: 30.06.2014r.
Zad. VII – 33 919,03 zł – termin realizacji: 30.06.2014r.
Zad. VIII – 79 892,19 zł – termin realizacji: 31.07.2014r.

W przygotowaniu do następnych przetargów nieograniczonych znajduje się 5 kolejnych zadań.
Pozostałe 6 zadań przewidziano na ostatni etap z uwagi na konieczność opracowania dokumentacji projektowej i uzyskanie pozwolenia na budowę oraz dokonanie uzgodnień z WZDW w Poznaniu.


Źródło: www.pila.pl
Data wydania: 14 maja 2014
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3091
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Budżet obywatelski - Wasze propozycje

Post autor: Krzysztof Ju »

moja.pila.pl pisze:Obrazek

Budżet obywatelski na serio

Czy Piła doczeka się budżetu obywatelskiego z prawdziwego zdarzenia? Wszystko wskazuje na to, że tak. Już jutro mają wystartować konsultacje społeczne dotyczące wydatkowania miejskich pieniędzy w 2015 roku. Tym razem w puli nie dwa, a trzy miliony złotych.

Z „budżetem obywatelskim” teoretycznie mieliśmy już do czynienia w tym roku. Problem jednak w tym, że nazywali go tak jedynie pomysłodawcy, a sam projekt nie był niczym innym jak zwykłymi konsultacjami społecznymi, w których zresztą wzięło udział zaledwie nieco ponad 5% wszystkich uprawnionych do głosowania pilan. Pozostałą część najbardziej zniechęcać mógł fakt, że mieszkańcy Piły nie mogli sami zaproponować realizacji zadań najbardziej potrzebnych naszemu miastu. W zamian mogli jedynie głosować na projekty z kategorii odgórnie narzuconej przez władze, a tą była budowa chodników. W takiej formie konsultacje wzbudziły niewielkie zainteresowanie.

Rok wyborczy wymusza jednak poszukiwanie idealnych rozwiązań i powoduje, że władza łagodnieje. Z tego też powodu budżet obywatelski na rok 2015 ma szansę przybrać taką formę, jak w innych miastach, choć pewne obostrzenia zostaną zachowane. Tym razem pilanie mogą składać propozycje z kategorii „poprawy lub nowego zagospodarowania przestrzeni miejskiej”. Na szczęście jest to zakres tak szeroki, że nie ogranicza już tak bardzo fantazji pilan. Warto jednak pamiętać, że wartość pojedynczego projektu nie może być wyższa niż 300 tysięcy złotych, a wszystkich wybranych nie może przekroczyć 3 milionów złotych. To o dokładnie milion więcej niż przeznaczono na tegoroczne konsultacje społeczne. Igrzysk przed wyborami prezydenckimi w naszym mieście na pewno więc nie zabraknie.

Ciekawie prezentują się również terminy i także one są ściśle związane z wyborami prezydenckimi w naszym mieście. Podczas gdy „budżet obywatelski” na 2014 rok uchwalaliśmy na spokojnie w lutym i marcu tego roku, z prawdziwym budżetem obywatelskim na rok 2015 już tak łatwo nie jest i da się odczuć dużo większy pośpiech. Dość powiedzieć, że swoje propozycje pilanie będą mogli składać już od jutra, a więc zaledwie nieco ponad 3 miesiące po zatwierdzeniu propozycji na ten rok. Samo głosowanie będzie odbywało się od 1 sierpnia do 7 września, a więc zakończy się tuż przed wspomnianymi wyborami prezydenckimi w naszym mieście.

Wyboru najlepszych propozycji dokonają wszystkie osoby mieszkające w Pile, które w tym roku ukończą 16 lat. Podobnie jak w czasie konsultacji chodnikowych, także teraz Piła zostanie podzielona na dziewięć części, a w każdej z nich zostanie zrealizowana jedna, wybrana przez mieszkańców propozycja. Wszystkie zadania, które w głosowaniach zajmą miejsce drugie i gorsze zostaną później wrzucone do jednego worka, a zrealizowane zostaną te, które uzbierają najwięcej głosów, już bez podziału na osiedla.

By zgłosić zadanie do realizacji wystarczy wypełnić formularz, który od jutra będzie dostępny w Urzędzie Miasta Piły lub odwiedzić strony internetowe http://www.pila.pl oraz http://www.konsultacjespoleczne.pila.pl.


Źródło: www.moja.pila.pl
Data wydania: 9 czerwca 2014
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3091
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Budżet obywatelski - Wasze propozycje

Post autor: Krzysztof Ju »

Urząd Miasta od 10 czerwca rozpoczął przygotowania do budżetu obywatelskiego Piły w nowej formule. Poniżej ulotka z minimum informacji o nowym budżecie obywatelskim, link do strony budżetu na Facebooku i szczegółowe informacje.

Od razu wspomnę, że jak macie pomysły na zmiany na Waszym osiedlu - można je w uproszczonej formie zgłaszać tylko do 10 lipca, czyli został tylko tydzień.


1. Ulotka.

Obrazek Obrazek


2. Link do wydarzenia na Facebooku z bieżącymi informacjami o budżecie obywatelskim Piły na rok 2015.


3. Szczegółowe informacje.
pila.pl pisze:Obrazek

Konsultacje społeczne

Prezydent Miasta Piły zaprasza do udziału w konsultacjach społecznych dotyczących
Budżetu obywatelskiego miasta Piły na 2015 rok.


Konsultacje prowadzone są w ramach projektu „Decydujmy razem” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Kapitał Ludzki, Priorytet V, Działanie 5.4, Poddziałanie 5.4.2 Rozwój Dialogu Obywatelskiego, na podstawie umowy nr UDA-POKL.05.04.02-00-E96/13-00 o dofinansowanie projektu, zawartej pomiędzy Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej a Fundacją Rozwoju Nauki i Przedsiębiorczości w Poznaniu.
Projekt „Decydujmy razem” realizowany jest w ramach współpracy Fundacji Rozwoju Nauki i Przedsiębiorczości w Poznaniu – Lidera projektu oraz Gminy Piła – Partnera projektu, na podstawie umowy partnerskiej na rzecz realizacji projektu z dnia 12.08.2013 r.

Konsultacje będą prowadzone od 10 czerwca do 7 września 2014 roku. Obejmować będą zebranie od mieszkańców propozycji zadań do budżetu obywatelskiego oraz wybór zadań do realizacji.

Zgłaszane propozycje zadań mają dotyczyć poprawy lub nowego zagospodarowania przestrzeni miejskiej na terenie Piły. Zadanie musi charakteryzować trwały cel publiczny oraz musi być zlokalizowane na gruncie gminnym lub terenie, na którym gmina może zgodnie z prawem wydatkować środki publiczne.

Na budżet obywatelski zabezpieczono kwotę 3 mln złotych a wartość jednej inwestycji nie może przekroczyć 300 tys. zł.

Uprawnionymi do wzięcia udziału w konsultacjach są mieszkańcy miasta, którzy w 2014 roku będą mieli ukończone 16 lat.

Zgłaszanie propozycji zadań:
 • Termin zgłoszeń od 10 czerwca do 10 lipca 2014 roku.
 • Zgłaszać zadania można z wykorzystaniem portalu http://www.konsultacjespoleczne.pila.pl
 • Formularz zgłoszenia można też złożyć osobiście w Kancelarii Głównej Urzędu Miasta Piły lub przesłać pocztą tradycyjną (liczy się data wpływu do Urzędu) na adres: Urząd Miasta Piły, Wydział Rozwoju i Funduszy Europejskich, Plac Staszica 10, 64-920 Piła
 • Formularz zgłoszenia do pobrania w Biurze Obsługi Klienta na parterze Urzędu Miasta Piły lub tutaj.
Głosowanie:
 • Głosowanie propozycji zadań do budżetu obywatelskiego prowadzone będzie od 1 sierpnia do 7 września 2014 roku. Każdy głosujący może oddać 5 głosów - po 1 głosie na wybrane zadanie.
 • Do końca września br. zostanie ogłoszona lista zadań wybranych do Budżetu obywatelskiego miasta Piły na 2015 rok.
 • Głosować można przez portal http://www.konsultacjespoleczne.pila.pl
 • Kartę do głosowania można tez złożyć osobiście we wskazanych punktach do głosowania.
Do pobrania:
 • Karta do głosowania
 • Wykaz miejsc do głosowania
 • Podział terenu miasta Piły na obszary objęte konsultacjami
Szczegółowe informacje dotyczące konsultacji w zarządzeniu nr 1664(112)14 Prezydenta Miasta Piły z dnia 2 czerwca 2014 r. tutaj


Źródło: www.pila.pl
Data wydania: czerwiec 2014
Awatar użytkownika
Maksymilian Lenartowicz
PRZYJACIEL
Posty: 186
Rejestracja: 06 sty 2007, 23:08
Lokalizacja: stąd

Re: Budżet obywatelski - Wasze propozycje

Post autor: Maksymilian Lenartowicz »

A ja zgłosiłem do przyszłorocznego budżetu miasta (w ramach bieżącej edycji akcji budżet obywatelski) plan zagospodarowania działki nr 266/9, poł. w Pile przy ul. Krynicznej. To taki zarośnięty skwer przy tzw. czarnej drodze wiodącej do dawnego ZNTK. Dla nieznających miasta wyjaśnię że ul. Kryniczna leży w Śródmieściu i krzyżuje się z ul. Okrzei (przy Biedronce) oraz ul. Świętojańską. Działeczkę którą chciałbym by miasto zagospodarowało przeznaczam na mini - park, skwer rekreacyjny, plac zabaw lub kompleks sportowo - rekreacyjny (np. siłownia, park linowy).
Jeśli moja propozycja zostanie zaakceptowana przez UM to będę prosił wszystkich mieszkańców Śródmieścia o poparcie w głosowaniu mojej koncepcji jak wydać fragment budżetu miasta by żyło się w nim lepiej.
Rav74
Posty: 95
Rejestracja: 01 lip 2007, 17:12
Lokalizacja: Piła

Re: Budżet obywatelski - Wasze propozycje

Post autor: Rav74 »

Bocian pisze:Trzymaj kciuki za to, że ktoś wpadł na ten sam pomysł. :)
Mimo mocno zaciśniętych kciuków, nikt nie wpadł na pomysł aby zaproponować całą sprawę. A to oznacza, że teraz zaproponowałem to, czego nie zrobiłem w roku ubiegłym :jupi:
Niebawem napiszę więcej na ten temat. Pozdr.
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3091
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Budżet obywatelski - Wasze propozycje

Post autor: Krzysztof Ju »

Tygodnik Pilski pisze:Obrazek

Budżet obywatelski w Pile: Ponad 300 pomysłów na wydanie 3 milionów

Baza kosmiczna, skate park nad Gwdą i remonty ulic - pilanie zgłosili propozycje do budżetu obywatelskiego na 2015 rok.

To już koniec zgłoszeń inwestycji, które pilanie chcieliby zrealizować w ramach tak zwanego budżetu obywatelskiego. Wpłynęło ponad 300 propozycji. Przed rokiem było to niespełna 200 wniosków.

Czego chcą mieszkańcy Piły? Najczęściej wskazują na potrzebę remontu chodników na swoich osiedlach. Sporo jest też zgłoszeń dotyczących budowy placów zabaw, siłowni na wolnym powietrzu czy boisk do koszykówki, siatkówki. Pojawił się nawet wniosek o budowę skate parku na plantach nad Gwdą. On najprawdopodobniej i tak powstanie, ale w ramach Pilskiej Strefy Aktywności Turystycznej i to za unijne pieniądze.

Pojawiły się też propozycje bardzo nietypowe. Jedną z nich jest budowa Aero Space Camp na pilskim lotnisku. Ma to być centrum edukacji i rozrywki o awiacji, badaniach i eksploracji kosmosu. Ma ono służyć dzieciom i młodzieży z całej Europy.
- Ten projekt nie spełnia podstawowego kryterium, czyli kosztu inwestycji. Maksymalny koszt zadania wynosi 300 tysięcy, a tu wnioskodawcy informują, że Aero Space Camp będzie kosztować kilkadziesiąt milionów złotych - mówi Bartek Mirowski z Urzędu Miasta w Pile i dodaje. - Pomysł jest ciekawy, ale na razie nas na to nie stać.

Wśród oryginalnych pomysłów zgłaszanych przez pilan była choćby wieża widokowa, stworzenie wybiegu dla psów na plantach oraz za szkołą policji czy budowa wieży dla jerzyków. Pilanie wnioskują też o pitniki, czyli źródełka z wodą, z których można bezpośrednio zaspokoić pragnienie.
Sporo zgłoszeń dotyczy ułatwienia życia rowerzystom.

- Zgłosiłem też projekt parkingów rowerowych w miejscach wskazanych przez mieszkańców. Chodzi o to, by pilanie zgłosili, że w określonych miejscach chcą mieć stojaki rowerowe, a miasto po sprawdzeniu, że grunt należy do nich, zamówiłoby je - wyjaśnia Kamil Bocian, jeden z wnioskodawców.

Do końca lipca wnioski będą weryfikowane, a od 1 sierpnia ruszy głosowanie. Do wydania są trzy miliony złotych. Zrealizowanych zostanie przynajmniej 10 inwestycji. Minimum jedna na każdym z pilskich osiedli.

Więcej na ten temat w Tygodniku Pilskim 15 lipca.Źródło: www.pila.naszemiasto.pl
Data wydania: 14 lipca 2014
Awatar użytkownika
Maksymilian Lenartowicz
PRZYJACIEL
Posty: 186
Rejestracja: 06 sty 2007, 23:08
Lokalizacja: stąd

Re: Budżet obywatelski - Wasze propozycje

Post autor: Maksymilian Lenartowicz »

Dodam tylko, że w ostatnim dniu zgłaszania propozycji do budżetu wysłałem propozycje budowy 11 miejskich witaczy drogowych, tj. tablic, obelisków, rzeźb lub konstrukcji które miałyby witać wszystkich wjeżdżających do miasta.
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Budżet obywatelski - Wasze propozycje

Post autor: Bocian »

W czwartek o 19:30 w TV Asta wyemituje transmisję debaty z cyklu "Porozmawiajmy o Pile" dotyczącej budżetu obywatelskiego.

Natomiast 6 sierpnia o godz. 16 w Wyższej Szkole Biznesu na Sikorskiego odbędzie się otwarte spotkanie ws. budżetu obywatelskiego: http://www.pila.pl/aktualnosci/budzet-o ... kanie.html
Rav74
Posty: 95
Rejestracja: 01 lip 2007, 17:12
Lokalizacja: Piła

Re: Budżet obywatelski - Wasze propozycje

Post autor: Rav74 »

Nie przeszedł nasz wniosek, trudno. Dziwi nas mieszkańców, że nie zakwalifikowano projektu którego nie ma na dużym osiedlu, stwarza zagrożenie, utrudnia funkcjonowanie płynności ruchu pieszego. Trudno, przypomnimy sobie o tym jesienią. Pozdr.
Awatar użytkownika
Maksymilian Lenartowicz
PRZYJACIEL
Posty: 186
Rejestracja: 06 sty 2007, 23:08
Lokalizacja: stąd

Re: Budżet obywatelski - Wasze propozycje

Post autor: Maksymilian Lenartowicz »

A moja propozycja - przeszła. Daje zatem pod uwagę Szanownym Forumowiczom by uwzględnili w swoich planach głosowania na budżet obywatelski moja propozycję zagospodarowania zadrzewionej działki poł. przy ul. Krynicznej, w okolicach kompleksu garażowego.
To miejsce jest dość charakterystyczne. Leży blisko skrzyżowania z ul. Świętojańską i z dwóch stron otoczone jest budynkami mieszkalnymi. Sąsiaduje natomiast z budynkiem Izby Lekarskiej. W oddali jest też gabinet weterynarza Boguckiego ("Dona") oraz sklep Biedronka.
Proszę zatem wszystkich by oddali swój głos na propozycję nr 88 - Śródmieście.
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3091
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Budżet obywatelski - Wasze propozycje

Post autor: Krzysztof Ju »

Rav74 pisze:Nie przeszedł nasz wniosek, trudno. Dziwi nas mieszkańców, że nie zakwalifikowano projektu którego nie ma na dużym osiedlu, stwarza zagrożenie, utrudnia funkcjonowanie płynności ruchu pieszego. Trudno, przypomnimy sobie o tym jesienią. Pozdr.
Ze 304 zgłoszonych propozycji, komisja przepuściła do głosowania tylko 1/3, więc ponad 200 pomysłów trafiło do kosza. Moim zdaniem powinni upublicznić także te odrzucone, by dać szansę na uzupełnienie braków i ponowną weryfikację w uzupełniającym głosowaniu.

O jaki projekt w ogóle się staraliście? Jeśli pomysł nie załapał się na propozycje zadań do realizowania w ramach budżetu obywatelskiego - ciągle można złożyć na biurko prezydenta wniosek o realizację pomysłu jako osobny niskobudżetowy projekt lub poprosić o pomoc Radę Osiedla lub radnych Rady Miasta w Pile.
Maksymilian Lenartowicz pisze:A moja propozycja - przeszła. Daje zatem pod uwagę Szanownym Forumowiczom by uwzględnili w swoich planach głosowania na budżet obywatelski moja propozycję zagospodarowania zadrzewionej działki poł. przy ul. Krynicznej, w okolicach kompleksu garażowego.
To miejsce jest dość charakterystyczne. Leży blisko skrzyżowania z ul. Świętojańską i z dwóch stron otoczone jest budynkami mieszkalnymi. Sąsiaduje natomiast z budynkiem Izby Lekarskiej. W oddali jest też gabinet weterynarza Boguckiego ("Dona") oraz sklep Biedronka.
Proszę zatem wszystkich by oddali swój głos na propozycję nr 88 - Śródmieście.
Dobrze pomyślane, że można oddać 5 głosów na różne projekty. Ja zagłosowałem, bo ul. Kryniczna to moje okolice i w ogóle teren przy ul. Podgórnej i Krynicznej prosi się o zmianę w mały porządny park, zaś garaże o odnowienie, żeby nie straszyły. Niedawno na ścianie jednego z garaży powstał nowy mural i chętnie bym zobaczył inne murale na kolejnych ścianach. Park murali łatwiej byłoby sprzedać przy temacie dofinansowań niż np. położenie chodnika przy rzeczce ;)

Wracając do tematu: na ponad sto propozycji zadań do budżetu obywatelskiego Piły na rok 2015 można głosować do 7 września 2014 r. Głosować można internetowo lub osobiście w urzędzie miejskim albo najbliższej filii biblioteki publicznej. Poniżej relacja prasowa Życie Piły.
zycie.pila.pl pisze:Obrazek

Budżet obywatelski: Głosujemy!

Można już oddawać głosy na projekty zgłoszone przez pilan do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego na 2015 rok.

Do pilskiego ratusza wpłynęły 304 wnioski z propozycjami inwestycji do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego Piły na 2015 rok. Ich łączna wartość wyniosła prawie 176,5 mln zł. Od 10. lipca urzędnicy weryfikowali wnioski pod względem formalnym. - Warunki określone w regulaminie konsultacji spełniło 101 projektów, spośród których mieszkańcy wybiorą w głosowaniu te, które zostaną zrealizowane ze środków przyszłorocznego budżetu - mówi Bartosz Mirowski z Urzędu Miasta w Pile.

A wśród propozycji pilan przeważają te, dotyczące parkingów, placów zabaw, siłowni zewnętrznych, chodników, ścieżek rowerowych, boisk, terenów zielonych. Pełną listę poddanych pod głosowanie projektów można pobrać ze strony internetowej Urzędu Miasta [PDF 266 kB].

Można już też głosować na wybrane propozycje. Do 7. września swoje głosy można oddać na kilka sposobów - przez portal www.konsultacjespoleczne.pila.pl, osobiście w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miasta Piły oraz we wszystkich filiach Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Pantaleona Szumana.

Każdy głosujący może oddać pięć głosów - po jednym głosie na wybrane zadanie. Lista inwestycji wybranych do budżetu obywatelskiego Piły na 2015 rok zostanie ogłoszona do końca września. W konsultacjach społecznych mogą wziąć udział wszystkie zameldowane w Pile osoby, które w tym roku będą miały ukończone 16 lat.


Źródło: www.zycie.pila.pl
Data wydania: 1 sierpnia 2014
dudi
Posty: 215
Rejestracja: 27 lis 2010, 18:54

Re: Budżet obywatelski - Wasze propozycje

Post autor: dudi »

Każde miasto mające jakąś górę inwestuje w wieżę widokową. Nawet takie małe Ujście. W Pile mamy 3 duże góry i jak na razie powstał tylko projekt wirtualny.
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Budżet obywatelski - Wasze propozycje

Post autor: Bocian »

Mamy trzy duże góry a wieża ma powstać w dolinie. ;)

Ja zgłosiłem trzy propozycje. Weryfikację przeszła jedna:
Kontrapas rowerowy na ulicy Piekarskiej:

Obrazek

Kontrapas to pas namalowany na jezdni, przeznaczony dla pojazdów (w tym przypadku rowerów) poruszających się pod prąd ulicy jednokierunkowej.

Obecnie jazda ulicą Piekarską w kierunku zachodnim jest nielegalna, a jest to bardzo wygodna alternatywa dla ruchliwej alei Jana Pawła II i Wojska Polskiego.

Bardzo proszę o głosowanie na numer 82.
dudi
Posty: 215
Rejestracja: 27 lis 2010, 18:54

Re: Budżet obywatelski - Wasze propozycje

Post autor: dudi »

Bocian, chodziło mi o wieże widokową na górze Dąbrowej.
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji...

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Nie jesteś członkiem DP? Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się