Strona 1 z 1

[24-25.10.2009] Wystawa poświęcona dawnej Pile

: 21 wrz 2009, 22:08
autor: pavvlo
Drodzy Pasjonaci historii naszego miasta! Pod koniec października Portal "Dawna Piła", wspólnie ze Stowarzyszeniem Historyczno Fortyfikacyjnym "Przedmoście Piła", planuje zorganizować wystawę w schronie pod Placem Zwycięstwa, na której chcielibyśmy zaprezentować pilanom wszelkie przedmioty związane z historią naszego miasta (dawnej Piły).

I w tym właśnie miejscu chciałbym do Was wyjść z apelem: jeżeli macie jakiekolwiek przedmioty związane z naszym miastem, gdy funkcjonowało pod nazwą Schneidemühl, np. butelki, porcelanki, pocztówki, mapy, pieniądze czy wszelkie inne rzeczy, związane z tamtym okresem, to będziemy bardzo wdzięczni jak nam zechcecie je udostępnić aby pokazać je szerszej widowni, na tej właśnie wystawie. Mamy nadzieję, że znajdą się osoby chcące nas w tym przedsięwzięciu wesprzeć tak jak to do tej pory bywało :) .

P. s. Wszelkie przedmioty będą umieszczone w szklanych gablotach, odpowiednio podpisane i zabezpieczone. Planowo wystawa będzie trwać przez weekend. Po więcej technicznych szczegółów proszę do mnie pisać na PW lub e-mail: dawna.pila.pl@tlen.pl

Edit: Aby ułatwić kontakt ze mną, podaję jeszcze bezpośredni numer telefonu komórkowego do mnie: 698-59-69-**

Edit 2: Oficjalna data wystawy to 24-25 października (sobota, niedziela) w godzinach od 10 do 14 (ale drzwi schronu zamkniemy gdy opuści go ostatnia osoba przybyła na wystawę).

Re: Wystawa poświęcona dawnej Pile

: 22 wrz 2009, 18:04
autor: Bwerk45
Witam, tak jak Pavvlo napisał szykujemy się do następnej wystawy związanej z naszym miastem do 45r. Mam nadzieję że znajdą się chętni na pokazanie swoich zbiorów mieszkańcom Piły. Gorąco zapraszamy. Pozd.

Re: Wystawa poświęcona dawnej Pile

: 29 wrz 2009, 18:42
autor: pavvlo
Aby ułatwić kontakt ze mną, podaję jeszcze bezpośredni numer telefonu komórkowego do mnie: 698-59-69-**

Re: Wystawa poświęcona dawnej Pile

: 01 paź 2009, 12:44
autor: pavvlo
Oficjalna data wystawy to 24-25 października (sobota, niedziela) w godzinach od 10 do 14 (ale drzwi schronu zamkniemy gdy opuści go ostatnia osoba przybyła na wystawę).

Re: Wystawa poświęcona dawnej Pile

: 19 paź 2009, 23:52
autor: pavvlo
Przypominam o zbliżającym się dniu wystawy, ten już w najbliższą sobotę. Jednocześnie zachęcam Szanownych forumowiczów o pomoc w organizacji tej wystawy. Kontakt w pierwszym poście.

Re: Wystawa poświęcona dawnej Pile

: 24 lut 2010, 19:12
autor: Aragorn
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Re: Wystawa poświęcona dawnej Pile

: 24 lut 2010, 20:24
autor: pavvlo
Troszkę czasu minęło już od tej wystawy, ale lepiej późno niż wcale... dwa zdjęcia grupowe ekipy która ją organizowała:

Obrazek Obrazek

Re: Wystawa poświęcona dawnej Pile

: 25 lut 2010, 00:48
autor: Tom
Gratuluję wszystkim Organizatorom.

A czy była jakaś relacja w mediach ?

Pozdrawiam Thomas

Re: Wystawa poświęcona dawnej Pile

: 25 lut 2010, 10:32
autor: Tom
Ciekawe jaki exponat wzbudził największe zainteresowanie ?
Ja zwróciłem szczególną uwagę na kawałek porcelany z Hotelu pod "Złotym Lwem".

I chciałbym wspomnieć historię szklanego negatywu, ze gdyby nie Pavvlo, Zeppelin ze Schneidemühl i uwieńczony właśnie na Banknocie, przepadłby. Odnaleziony w Atelier w Magdeburgu wrócił z powrotem do Piły. Tej osobliwy przedmiot ma dziś 95 lat ! Czy było ich więcej, ktoś może się zapytać ? O tak, ale to jedyny motyw z Halą Zeppelina.

Thomas

Re: Wystawa poświęcona dawnej Pile

: 25 lut 2010, 23:17
autor: Jaśko
Ja wiem, że to co poniżej napiszę nie dotyczy tej wystawy - i przepraszam za to! Ale - dziś w Muzeum Okręgowym otwarto wystawę fotograficzną "Piła na fotografiach Romana Zaranka" - koniecznie do obejrzenia!

Re: Wystawa poświęcona dawnej Pile

: 26 lut 2010, 10:13
autor: skinspila
A dokładniej tak:

PIŁA. Muzeum Okręgowe w Pile zaprasza na nową wystawę czasową "Piła na fotografiach Romana Zaranka".

Prace nestora powojennej fotografiki pilskiej prezentowane będą od 26 lutego do 2 maja 2010 r..

Wystawa zorganizowana przez pilskie muzeum jest najpełniejszą prezentacją ponad 50 – letniej działalności pracowni „Foto – Zaranek”. Pierwsze zdjęcia dokumentujące zniszczenia wojenne Piły powstały w 1948 r. na zlecenie władz miasta, które na ich podstawie uzyskały środki na rozbiórkę ruin, a następnie odbudowę miasta. Powstało wtedy słynne „archiwum ruin”.

Roman Zaranek fotografował również uroczystości, w których uczestniczyli pilanie od końca lat 40. do lat 90. XX wieku. Były to procesje Bożego Ciała, peregrynacja obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, jak i obchody 1 Majowe, czyny społeczne, wizyty ważnych osobistości i to zarówno państwowych (Marszałek Michał Rola – Żymierski, 1949 r.), jak i kościelnych (Prymas Polski, kard. Stefan Wyszyński, 1950 r.), odsłonięcia pomników i tablic pamiątkowych, występy pilskich zespołów.

Dokumentowanie widoków miasta rzadko było tematem jego pracy zawodowej. Wiele zdjęć zniszczonej Piły powstało z potrzeby serca. W dni powszednie fotografował chrzciny, komunie , śluby i pogrzeby. Czasami były to ślubu niezwykłe – takie jak ślub Androny Linartas, artystki zespołu „Śląsk” z meksykańskim księciem, który odbył się w kościele Świętej Rodziny w 1961 r.

Z bogatych zbiorów Romana Zaranka wybrano kilkaset zdjęć układając je w grupy tematyczne. W pierwszej części prezentowane będą widoki miasta od końca lat 40. do lat 70. XX wieku, w drugiej zaś mieszkańców Piły podczas różnych uroczystości kościelnych i państwowych.

Wystawę zwiedzać można codziennie oprócz poniedziałków:

wtorek – piątek godz. 10.00 – 16.00

soboty i niedziele 11.00 – 16.00

Bilety normalne - 5,00 zł

Bilety ulgowe – 3,50 zł

Dzieci do lat 7 – 1,50 zł

Bilet rodzinny - 10,00 zł

Re: Wystawa poświęcona dawnej Pile

: 26 lut 2010, 11:37
autor: Tom
z meksykańskim księciem,
???
w Meksyku nie ma monarchii !
to był syn prezydenta, lecz nie wiem dokładnie czy prezydenta Państwa, czy tylko prezydenta Stolicy.
O tym, tu na Forum już wspominano. /tylko trzeba poczytać/

Jaśko !
Poza tym, wydaje mi się, że powyższe posty powinny być w "imprezy kulturalne"

Thomas

Re: Wystawa poświęcona dawnej Pile

: 26 lut 2010, 17:11
autor: ziolek
Tom - jesteś pewien, że syn a nie wnuk? Wyczytałem, że był to wnuk prezydenta Meksyku (państwa).Ale fakt. Spotkałem się też ze wzmianką, że synem.

A co do księcia to może ktoś pomieszał historie. Prawdę zmieszał z oszczerstwem i wyszedł książe Meksyku. Nie wiem. To moje domysły. Z resztą przeczytajcie na tej stronie trzeci artykuł http://prawdaoplatformie.blogspot.com/2 ... chive.html

Z uwag można mieć jeszcze jedną.

Na wystawie przedstawione są fotografie miejsca, którym dziś mówimy Plac Zwycięstwa. I jedno ze zdjęć opisane jest jak widok na pierzeje wschodnią (jak dobrze pamiętam). Kolejne zaś niemal takie samo zdjęcie opisane jest jako widok na pierze południową (jak dobrze pamiętam). W każdym razie niemal takie same fotografie są różnie opisane. A chcąc być precyzyjnym należy stwierdzić iż jest to róg obu tych pierzei.Ale to już szczegół. Oba opisy są poprawne. :)

Ale niemniej mimo, że odwiedzenie wystawy związane jest z pewnymi kosztami i trzeba pamiętać o wczesnych godzinach zamykania muzeum to polecam zwiedzanie. Przyznaje, że fotografi pokazanych na wystawie jeszcze nie widziałem. Wiele spośród nich ukazuje zniszczenia miasta. Wiele to także zapis uroczystości miasta w tym uroczystości I majowe z ich niedorzecznymi hasłami i portetami Stalina. Są też przy tym pracownicy parowozowni. :) Chciałoby się tylko móc zobaczyć więcej. :)

Re: Wystawa poświęcona dawnej Pile

: 28 lut 2010, 01:03
autor: Patyk
Witam, dopatrzyłem sie jeszcze jednego ale....jest reprodukcja, nie sposób nie zauwazyc bo jedna z najwiekszych. Przedstawia kościół Janów (ruiny) zrobione z bloku Piła Wita i opisane jako rok 1965. Z kolei jest też duża fotka przedstawiajaca obecny plac Zwycięstwa w kierunku północnym z widocznym blokiem (zwanym akwarium lub totalizator) gdzie wyraźnie nie widac wieżowca Piła Wita a opis fotografii 1963. Zwrócił na to nawet kustosz. Pamiętam jedynie jak Jerzyk podawał na forum dokładne daty budowy tych bloków bo przeciez sam w nich mieszkał.

Re: Wystawa poświęcona dawnej Pile

: 28 lut 2010, 15:49
autor: Jerzyk
Obyście nie szukali po wątkach mogę powtórzy.
Ten blok z reklamą "totalizatora) albo jak myśmy wtedy mówili - bez sklepów- oddano tę połowę z numerami 5-8 jesienią (póżną ) 1963 roku. Ja zamieszkałem - no niech będzie...i znowu ktoś napisze,że moje wpisy są zbyt osobiste!! A czasami zastanawiam się jakie mają być- jak ja w tym Naszym mieście do dziś jestem zakochany, chociaż co odwiedziny w Pile, to stwierdzam, że to..już nie moja Piła. Moja była ta ze zdjeć w gruzach z dużymi pustymi placami a jeśli już zabudowana to "klockowa" (socrealistyczna) i szara. A ta dzisiejsza jest co raz bardziej kolorowa z obcymi nazwami ulic i placów itd,itp.. Ale właśnie z nią jest tak jak zs starzejącymi się koleżankami i kolegami. Wy w nich widzicie "starocie". A ja patrząc na ich pomarszczone twarze widze w nich, ich roześmiane i figlarne oczy i gesty widzę ich(i moją młodość, nasze wspólne wygłupy itd, itp...dla mnie ONI są wiecznie młodzi!!!
Ale wracając numery 1-4 oddano i w jednej z tych klatek schodowych zamieszkałem w kwietniu 1964. Na pewno nie ma żadnej zmyłki! W czerwcu 1964 wyjeżdzałem na wczasy (pierwsze w życiu) i na tych wczasach córka -urodzona w kwietniu 1962 wmawiała kierownictwu wczasów, że ma "ci lata".
Bo wtedy nie przyjmowano na wczasy dzieci poniżej lat trzech. W tym czasie dzwigigiem przy "wieżowcu" jeżdził - pracował mój kuzyn i znajomy i byli dopiero na I-szym czy II-gim piętrze.A po przyjeżdzie wlazłem na sam szczyt "waryńskiego" - To był taki dzwig rurowy a stanowisko operatora było mniej więcej na wysokości (gotowego domu - 8-9 piętro). Pamiętam, że budowa był wtedy sporo niżej niż nasze stanowisko.
Zatem na pewno nie było wieżowca "(Piła wita"...jeleni) w
1964 roku a jeśli to zaledwie jego "skorupa" czyli stan surowy. Jeśli się nie mylę to zimę, Piłę w zimowej szacie - 1964/65??? wspólnie z Zygmuntem Selwatem (tak tym seniorem od "wypigu" wytwórni pieczątek gumowych ) filmowaliśmy właśnie z ostatniego piętra z niezabezpieczonego balkonu tego wieżowca w ramach Kroniki, którą tworzyliśmy w ramach AKF-u (Amatorski Klub Filmowy - tak działał w tamtych latach taki przy Pilskim Domu Kultury i nie tylko tak klub ale i inne zespoły).
I to by było chyba wszystko co do dat z tamtego okresu. !!???A gdyby to służę swoją (niestety już nieco sklerotyczną - w niektórych przypadkach) wiedzą.