Tajemnicze pozostałości przy obwodnicy?

Piła kryje wiele tajemnic z przeszłości. Spróbujmy odkryć choć ich małą część!
Awatar użytkownika
Kanclerz
PRZYJACIEL
Posty: 385
Rejestracja: 21 maja 2005, 22:44
Lokalizacja: Piła - Górne

Post autor: Kanclerz »

Muszę zabaczyć tę strzelnicę o której mówicie. Znam miejsce niedaleko Piły, gdzie była strzelnica i właśnie na jednym z jej końców znajdował się jakby magazynek, schron (ze sklepieniem). Schodziło się tam po schodkach.
JACK
Posty: 2
Rejestracja: 03 sie 2005, 16:10
Lokalizacja: PIŁA

Post autor: JACK »

Ostatnio byłem w tym miejscu, obiekt ten kształtem rzeczywiście przypomina strzelnice. Lecz naprawdę trudno jednoznacznie określić co to mogło być. Zrobiłem kilka zdjęć, zainteresowanym mogę przesłać.
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1359
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Post autor: Aragorn »

Ja jeszcze powrócę do widokówki. Na drugiej stronie pocztówki pisze: Auf der AK nur Schneidemühl und nichts mehr. Gruss aus der Grafschaft Bentheim. W wolnym tłumaczeniu znaczy » Pozdrowienia z hrabiostwa, Hrabstwa Bentheim.
Na przedniej stronie pisze tylko Schneidemühl.

I jako ciekawostkę podam że według niemieckiego spisu miast i miasteczek do roku 1945:
- pod nr. statystycznym Pomorza i Prus Zachodnich (nr.111) jest miejscowość - Schneidemühl bei Zicker: kreis Neustetin / Piła przy Zicker okręg Szczecinka.
- pod nr. statystycznym Prus Zachodnich (nr 30) jest miejscowość - Schneidemühl Hauland: kreis Schwerin a.d. Warthe / Piła okręg Skwierzyna nad Wartą.
Oczywiście jest też wymienione nasze miasto, czyli mamy trzy miejscowości z nazwą Schneidemühl.
ziomek11
Posty: 7
Rejestracja: 15 sie 2005, 09:52

Post autor: ziomek11 »

Co do strzelnicy to uważam, że przedewszystkim:
- ksztat tej budowli faktycznie odpowiada strzelnicy; zachowany tylni kulochwyt oraz obydwa boczne, tj. prawy i lewy
- pomieszczenia przy tylnim wale-kulochwycie służyły do zmiany celów
- długość strzelnicy /na marginesie ktoś ją w końcu zmierzył?/ a przedewszystkim jej szerokość, która jest bardzo wąska /piękny oksymoron!!!/ wskazuje, że niekoniecznie jest to strzelnica karabinowa.
Na strzelnicach karabinowych znajduje sie najczęściej od ok. 6 do 8 stanowisk strzeleckich ułożonych obok siebie co powoduje, że strzelnica jest szeroka, a ta przy obwodnicy jest bardzo wąska. Będąc niejednokrotnie na małych strzelnicach mogę powiedzieć, że i tak ta pilska jest bardzo waską, chyba, że służyła do strzelań jakiegoś specjalnego typu np. na odległość, na szybkość lub jakąś specjalną bronią np. rusznicami, panzerfaustami. Wydaje się jednak że takie strzelania mogły się odbywać na strzelnicach położonych w kierunku Bydgoszczy, zatem być może faktycznie na niej strzelano z broni, której nie używano na poprzednich strzelnicach.
Z uwagi na pobliskie lotnisko można zaryzykować twierdzenie, że być może nie jest to strzelnica a podłoże pod stacjonarny wyciąg szybowcowy, fachowców od tego tematu proszę o komentarz oraz liczne za i przeciw.
Awatar użytkownika
Tarzan
Posty: 39
Rejestracja: 15 maja 2005, 23:11
Lokalizacja: Koszyce

Post autor: Tarzan »

Ikarus pisze:Skoro pozostajemy w rejonie obwodnicy, czy wiecie czemu służyła budowla położona nad rzeką przy moście na obwodnicy? Znajduje się ona po stronie północnej szosy i po stonie "jadwiżyńskiej" rzeki, na przeciwko baru bieszczadzkiego. Jest to budowla czworoboczna dość wąska o wysokości ok. 1,5 metra z okrągłym otworem na górze przypominajacym te ze schronów typu tobruk. Ścianki w otworze od wewnątrz sa pokryte metalem.
Gdzie dokadnie jest ta budowla przy barze?

Pozdrawiam
Ps. Ciekawy temat z tą budowlą na widokówce.
Bwerk45
PRZYJACIEL
Posty: 176
Rejestracja: 23 maja 2005, 17:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: Bwerk45 »

Jadąc z Wałcza za mostem, po prawej przy moście.
Pyromaniac
Posty: 4
Rejestracja: 21 gru 2005, 22:36
Lokalizacja: Piła

Post autor: Pyromaniac »

Witam. Pragnę podzielić się faktem, że przypadkiem znalazłem jeszcze jedno Schneidemühl, mianowicie koło Palangi (na północ od Kłajpedy, Litwa). Kawałek mapy przedstawiony jest tutaj: http://www.ngr.lt/map/palanga_map.jpg
Prawdopodobnie nie jest to miejscowość, lecz nie wiem, co na tej mapie oznacza kursywa ani "W. W." przed nazwą.
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1359
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Post autor: Aragorn »

Pyromaniac pisze:Prawdopodobnie nie jest to miejscowość, lecz nie wiem, co na tej mapie oznacza kursywa ani "W. W." przed nazwą.
W. W. - jest to oznaczenie strażnika leśnego, natomiast litera F oznacza leśniczówkę.
Gratuluję spostrzegawczości, zamieszczam legendę do map niemieckich.
Pozdrawiam.
Obrazek
Awatar użytkownika
Ikarus
Posty: 45
Rejestracja: 24 sie 2005, 21:39
Lokalizacja: Piła

Post autor: Ikarus »

Postanowiłem odgrzebać temat, jako że byłem ostatnio przy "tajemniczej" budowli przy obwodnicy. Dalej będę utrzymywał, że jest to strzelnica, tym bardziej, że na mapie serii "Messtischblätter" dostępnej pod adresem http://www.dawna.pila.pl/pobierz.html jest oznaczona jako Schießstand, czyli strzelnica, tak samo jak chociażby obiekt przy ul. Bydgoskiej. Poniżej kilka fotek:

Widok na obwałowania po południowej stronie obwodnicy
Obrazek

Pozostałości po południowej stronie obwodnicy
Obrazek

Obwałowania po północnej stronie obwodnicy
Obrazek

"Obiekt", który wg mnie służył do "wystawiania" celów znajdujący się na końcu obwałowań
Obrazek

Podziemne schody prowadzące do obiektu z wałów
Obrazek Obrazek
MiReK
Posty: 170
Rejestracja: 05 mar 2007, 20:02
Lokalizacja: Piła

Post autor: MiReK »

Byłem dzisiaj na strzelnicy, znalazłem kilka pocisków karabinowych z tym tylko że nie są to pociski ostre lecz półokrągłe jak od PM - a czy Niemcy mieli taką amunicje?
Awatar użytkownika
SŁOWIANIN
Posty: 164
Rejestracja: 13 maja 2005, 10:56
Lokalizacja: PIŁA

Post autor: SŁOWIANIN »

... podaj dokładny opis tej amunicji, najlepiej z wymiaruj dokładnie te pociski. Jeżeli jest to amunicja 7,92 mm z okrągłym pociskiem to jest to Mauser starego typu, może być też to amunicja od broni osobistej np. pistolet Luger'a. Penetrując jakiekolwiek strzelnice warto poszukać na rubieży ogniowej, po znajdujących się tam łuskach można wywnioskować naprawdę wiele. Można dowiedzieć się z jakiej broni oddano strzał, w którym kierunku, można sprawdzić czy testowano amunicje eksperymentalną czy odbywało się na owej strzelnicy standardowe szkolenie strzeleckie.
MiReK
Posty: 170
Rejestracja: 05 mar 2007, 20:02
Lokalizacja: Piła

Post autor: MiReK »

Kaliber to chyba 9 mm wysokość ok 15mm są mocno skorodowane aby podać bardzo dokładne wymiary. Co do łusek trudno ustalić z którego miejsca strzelano, może to miejsce znajduje się pod obwodnicą?
Jeden ma kaliber mniejszy ok. 7mm (7,62).

Chyba że strzelnica ta była po wojnie użytkowana przez polskie jednostki, aby sprawdzić z czego strzelali Niemcy trzeba pokopać więcej i głębiej.

Trzeba się zastanowić komu miała by służyć ta strzelnica. Dla przestrzeliwania broni pancernej, w Pile nie było dużych jednostek pancernych. Dla artylerii, chyba za mała. Zostaje lotnictwo - blisko znajdowało się lotnisko. Będąc w wojsku po remontach samolotów (LIM) były one przestrzeliwane tzn. ładowane ostrą amunicją i się strzelało na specjalnej strzelnicy. Może do tego służyła i ta strzelnica.
Awatar użytkownika
SŁOWIANIN
Posty: 164
Rejestracja: 13 maja 2005, 10:56
Lokalizacja: PIŁA

Post autor: SŁOWIANIN »

Myślę, że faktycznie mogła ona służyć do przestrzeliwania jakiegoś typu broni. Z pewnością broni małokalibrowej, czy służyła ona personelowi z lotniska?? kłóciłbym się, niedaleko jest Garnizonowy Skład Amunicji można by pod ten fakt coś podpiąć. W każdym bądź razie warto poszperać w rejonie tej "strzelnicy". Kiedyś chodząc tam z wykrywaczem, jako młody jeszcze eksplorator szukałem szczęścia w rejonach kulochwytu, można tam trafić w niedalekim sąsiedztwie "strzelnicy" odcinek rowów strzeleckich ze stanowiskami piechoty. Co z tego wyjdzie wszystkiego nie wiadomo. Można też starych map przejrzeć kilka, może tam coś będzie? Pozdrawiam
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1767
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

niedaleko jest Garnizonowy Skład Amunicji można by pod ten fakt coś podpiąć
Nie sądzę - według materiałów AMW skład amunicji powstał w 1952 r., tymczasem strzelnica jest przedwojenna. Chyba, że była jeszcze wykorzystywana po wojnie.
Na mapach też nie znalazłem niczego ciekawego. Tylko to, że przed wojną strzelnica była prawie dokładnie na skraju lasu.
MiReK
Posty: 170
Rejestracja: 05 mar 2007, 20:02
Lokalizacja: Piła

Post autor: MiReK »

Wydaje mi się że trzeba się przyjrzeć się dokładnie nie kulochwytowi lecz pozostałościami na początku strzelnicy, to nam pomoże ustalić co tam ustawiano.
Kreska
PRZYJACIEL
Posty: 105
Rejestracja: 09 lis 2006, 22:57
Lokalizacja: zagranica

Post autor: Kreska »

Trudno mi bylo znalezc odpowiednie miejsce, wiec pozwole sobie tutaj, bo tez chyba o strzelnicy, tylko w innym terenie. Otoz, w latach 50-tych nasza podworkowa ferajna robila wyprawy do lasu po wypalone naboje, zwane przez nas "czubkami". Nakladalismy je na strzaly do lukow.
Chodzilo sie przez las do trzcianeckich torow. Chyba to bylo za wiaduktem, po prawej stronie torow. Jesli dobrze pamietam, pewnie troche za jeziorem Karasiowym (trzymam kciuki za jego zmartwychwstanie :lol: ). Wykopywalismy tego bardzo duzo. Chlopcy mowili, ze przed wojna byla tam strzelnica. Czy komus z Was cos o tym wiadomo?
Pozdrawiam slonecznie.
Bwerk45
PRZYJACIEL
Posty: 176
Rejestracja: 23 maja 2005, 17:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: Bwerk45 »

Kreska to jest tzw Prochownia. Przed Dolaszewem po lewej stronie :D
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

?
A nie dawne magazyny przy jeziorze Piaszczystym? Pozostałości ich można jeszcze w tym lesie znaleźć.
Bwerk45
PRZYJACIEL
Posty: 176
Rejestracja: 23 maja 2005, 17:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: Bwerk45 »

A możesz określic dokładnie gdzie.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Między torami prowadzącymi do Krzyża, a torami prowadzącymi do Szczecinka.
Kreska
PRZYJACIEL
Posty: 105
Rejestracja: 09 lis 2006, 22:57
Lokalizacja: zagranica

Post autor: Kreska »

Porozmawialam o tym z moim starszym bratem, ktory bardziej musial byc zainteresowany nabojami niz ja. Te nasze wspomnienia sa, niestety, dosc dzisiaj zamglone i trudno nam dokladnie umiejscowic ten teren. Wydaje nam sie, ze jest tak jak pisze Ziolek, czyli miedzy torami do Szczecinka i torami do Trzcianki. Tam, gdzie jest ta urwana szosa, jednak blizej niz jezioro Karasiowe. Brat pamieta, ze byly tam pozostalosci jakiegos muru i jakies rowy. Wydaje mu sie, ze mogla to byc strzelnica, zwlaszcza, ze kopalismy na malym kawalku i znajdowalismy tego cale mrowie - same puste "czubki" :lol: , bez lusek...
I bylo to w glebi lasu, malo widoczny obiekt. Do jeziora Piaszczystego to jeszcze kawalek drogi i nie po tej stronie torow.
Pozdrowka.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Obiekty te są widoczne na fotografiach lotniczych na stronie http://www.dawna.pila.pl/galeria/zdjecia_lotnicze.php (szczególnie na zdjęciu drugim z 22-02-1945).
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1767
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

Skoro pozostajemy w rejonie obwodnicy, czy wiecie czemu służyła budowla położona nad rzeką przy moście na obwodnicy? Znajduje się ona po stronie północnej szosy i po stonie "jadwiżyńskiej" rzeki, na przeciwko baru bieszczadzkiego. Jest to budowla czworoboczna dość wąska o wysokości ok. 1,5 metra z okrągłym otworem na górze przypominajacym te ze schronów typu tobruk. Ścianki w otworze od wewnątrz sa pokryte metalem.
To coś wygląda tak:

Obrazek

Co to jest?
Kreska
PRZYJACIEL
Posty: 105
Rejestracja: 09 lis 2006, 22:57
Lokalizacja: zagranica

Post autor: Kreska »

Dzieki, Ziolek. Juz Wam nie bede tu przeszkadzac. Przypuszczam jednak, ze tak znaczacy obiekt, jakby to wynikalo ze zdjec lotniczych, nie uszedl Waszej uwadze i gdzies tu go omawiacie. Ja "przerobilam" bardzo wiele Waszych watkow, ale nie wszystko jestem w stanie zapamietac. Prosze wiec o nakierowanie w ten temat, bo chcialabym przyjrzec mu sie blizej.
rakietav2
Posty: 7
Rejestracja: 04 sty 2011, 12:24
Kontakt:

V-2 w Pile

Post autor: rakietav2 »

Aragorn pisze:Wychodzi na to że jednak w informacji którą posiadam coś jest.
Bowiem z relacji Leona Budy w Pile miało istnieć centrum wyszkolenia broni rakietowej.
W numerze 4 z 1977 roku - "Kroniki Wielkopolski" - są opublikowane wspomnienia na ten temat.
Leon Buda, wkrótce po zajęciu Piły przez Armię Czerwoną w lutym 1945 roku znalazł się w tym mocno zniszczonym mieście.
Tam w jednym z pomieszczeń koszarowych dostrzegł na ścianie mapę regionu nadnoteckiego z oznaczeniami, ktore odpowiadały Budzie miejscom wybuchów pocisków V w ówczesnym powiecie chodzieskim, wchodzącym w skład rejencji poznańskiej Kraju Warty.
W tej izbie koszarowej wśrod walających się papierów znalazł również instrukcje z rysunkami pocisków rakietowych.
Rosjanie wiedzieli, że śladów rakiet V-2 należy szukać również w tych okolicach.
Witam:) chciałbym kontynuować dyskusje na temat wyszkolenia w posługiwaniu się bronią rakietową V-2. Niemieckie źródła oficjalnie podają również, że w Pile szkolono w posługiwaniu się bronią V-2 (nie strzelano jednak, tylko ćwiczono obliczanie i ustawianie). Warto poszukać dwóch miejsc :)
1) koszarów i izby z powyższego wpisu,
2) "boiska" gdzie ustawiano rakietę/ty w celach ćwiczebnych.

Obrazek Obrazek Obrazek
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się