Linia kolejowa Piła-Wałcz-Kalisz Pom.-Ulikowo

okiennica
PRZYJACIEL
Posty: 241
Rejestracja: 05 mar 2007, 01:00
Lokalizacja: Piła

Re: Linia kolejowa Piła - Wałcz

Post autor: okiennica »

Ano właśnie dlatego nie napisałam do kogo pisać, bo tez mi się w pierwszym odruchu pomyślało, że do kolei, a potem przyszła taka refleksja, że to jednak chyba samorządy... wojewódzki? :)
Awatar użytkownika
karpil
Posty: 193
Rejestracja: 24 sty 2006, 22:15
Lokalizacja: Środa Wielkopolska

Re: Linia kolejowa Piła - Wałcz

Post autor: karpil »

Za organizację przewozów jest odpowiedzialny marszałek województwa.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Re: Linia kolejowa Piła - Wałcz

Post autor: ziolek »

Piterek pisze: Władz kolei specjalnie nie interesuje o której jadą. Ważne, że dostają za swój pociagokilometr dotacje z budżetu, a te z kolei płyną z kasy samorzadów.
Ot chyba największy błąd tego systemu. Pieniądze "idą" za połączeniem a nie za pasażerem i mamy tego skutki. :P
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Linia kolejowa Piła - Wałcz

Post autor: Bocian »

karpil pisze:Za organizację przewozów jest odpowiedzialny marszałek województwa.
Marszałek którego województwa? Czy może obaj?
Awatar użytkownika
karpil
Posty: 193
Rejestracja: 24 sty 2006, 22:15
Lokalizacja: Środa Wielkopolska

Re: Linia kolejowa Piła - Wałcz

Post autor: karpil »

Teoretycznie każdy z marszałków jest odpowiedzialny za swój "kawałek", czyli wielkopolski do Skrzatusza, a reszta dla zachodniopomorskiego, stąd kwestią dogadania tych dwóch osobistości.
Awatar użytkownika
EREN
Posty: 506
Rejestracja: 09 lut 2006, 23:35
Lokalizacja: Wlkp, Zach-pom...

Re: Linia kolejowa Piła - Wałcz

Post autor: EREN »

Witam.
Mam nadzieję że mnie nie pogonicie stąd... :wink:

Dzisiejszy 12:38 wjeżdża do Wałcza...
Obrazek

I Ten sam ale już do Piły, wyjeżdża z Deutsch Krone Ostbahnhof
Obrazek

z pozdrowieniem...
Awatar użytkownika
Piterek
PRZYJACIEL
Posty: 491
Rejestracja: 05 maja 2006, 20:35
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Linia kolejowa Piła - Wałcz

Post autor: Piterek »

Się podobają. Zwłaszcza ta druga. Szkoda, że pogoda kiepska...
okiennica
PRZYJACIEL
Posty: 241
Rejestracja: 05 mar 2007, 01:00
Lokalizacja: Piła

Re: Linia kolejowa Piła - Wałcz

Post autor: okiennica »

EREN, fajne te fotki - takie klimatyczne, z pomysłem :D
Awatar użytkownika
EREN
Posty: 506
Rejestracja: 09 lut 2006, 23:35
Lokalizacja: Wlkp, Zach-pom...

Re: Linia kolejowa Piła - Wałcz

Post autor: EREN »

okiennica pisze:EREN, fajne te fotki - takie klimatyczne, z pomysłem :D
Dzięki, tworze mały album o "Wałeckich rozjazdach" to czasem pstryknę ten nasz szynowy busik... :wink:

Obrazek

Obrazek

Pozdrawiam
okiennica
PRZYJACIEL
Posty: 241
Rejestracja: 05 mar 2007, 01:00
Lokalizacja: Piła

Re: Linia kolejowa Piła - Wałcz

Post autor: okiennica »

EREN pisze:
okiennica pisze:EREN, fajne te fotki - takie klimatyczne, z pomysłem :D
Dzięki, tworze mały album o "Wałeckich rozjazdach" to czasem pstryknę ten nasz szynowy busik... :wink:
A ten album to na własny użytek, czy będzie gdzieś udostępniony? :)
Awatar użytkownika
EREN
Posty: 506
Rejestracja: 09 lut 2006, 23:35
Lokalizacja: Wlkp, Zach-pom...

Re: Linia kolejowa Piła - Wałcz

Post autor: EREN »

okiennica pisze:A ten album to na własny użytek, czy będzie gdzieś udostępniony? :)
Zawsze zaczynam dla siebie a później... :wink:
Przede mną długa droga i chociaż nie ma ich za wiele to niestety pracy sporo, a chcę zrobić to w miarę porządnie. Niestety ale Wałeckie kolejnictwo to już w dużej mierze odkrywanie historii, a tym to czasem bywa różnie...
Będziemy w kontakcie... :)

Ps: zajrzyj na pv
Pozdro
Awatar użytkownika
iru3
Posty: 262
Rejestracja: 14 lip 2008, 08:59
Lokalizacja: Kallies

Re: Linia kolejowa Piła - Wałcz

Post autor: iru3 »

Szybka podróż pociągiem przez Kalisz Pomorski
PKP Polskie Linie Kolejowe chce zmodernizować linię kolejową z Wałcza przez Kalisz Pomorski do Stargardu Szczecińskiego.

Niedawno zakończył się remont przejazdu kolejowego w Kaliszu Pomorskim. Zamontowane zostały nowe rogatki i sygnalizacja świetlna. To wstęp do modernizacji całej linii. (Krzysztof Bednarek)

Oznacza to, że pociągi, które teraz jeżdżą z prędkością 60 - 80 km na godzinę, będą mogły przyspieszyć do 100 km na godzinę.

To dobra wiadomość dla mieszkańców Kalisza Pomorskiego i okolicznych miejscowości. Teraz przebycie drogi z Kalisza Pomorskiego do Stargardu Szczecińskiego zajmuje dokładnie 72 minuty.

Po modernizacji szynobus będzie jechał 59 minut. Kilkanaście minut, które zaoszczędzą pasażerowie, to niby niewiele. Jednak wskutek modernizacji poprawi się wiele innych parametrów.
Przede wszystkim przywrócony zostanie zawieszony przed kilku laty ruch pociągów na trasie z Wałcza do Kalisza Pomorskiego.

Zmodernizowane zostaną trzy przejazdy kolejowe. Po drodze zamontowanych zostanie też 16 wiat przystankowych. Planuje się remont jednego wiaduktu, dwóch mostów i dwóch przepustów.

Zaplanowano wymianę prawie 20 tysięcy podkładów kolejowych. Dzięki temu na trasie nie będzie już 19 miejsc, w których wymagane jest ograniczenie prędkości. Te działania powinny poprawić bezpieczeństwo i komfort jazdy.

- Dosyć często jeżdżę z synem do szpitala w Wałczu. Syn nie może jeździć autobusami ze względu na chorobę lokomocyjną. Jazdę pociągiem znosi dużo lepiej. Ta inwestycja bardzo mi odpowiada - powiedziała nam Krystyna Janicka, mieszkanka gminy Kalisz Pomorski.

Prace kosztować będą około 40 mln złotych. Kolej ma już zagwarantowane prawie 5 mln euro dotacji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.
- Do końca września 2009 roku gotowy będzie projekt techniczny. Prace rozpoczną się w czwartym kwartale przyszłego roku. Inwestycja zakończona zostanie w połowie 2011 roku - powiedziała nam Romana Nakoneczna, rzecznik Oddziału Regionalnego PLK S.A. w Szczecinie.
GK24.pl

Obrazek
Awatar użytkownika
iru3
Posty: 262
Rejestracja: 14 lip 2008, 08:59
Lokalizacja: Kallies

Re: Linia kolejowa Piła - Wałcz

Post autor: iru3 »

W ramach indykatywnego planu inwestycyjnego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego planowana jest modernizacja regionalnej linii kolejowej 403. Linia ta przebiega na trasie Piła - Wałcz - Kalisz Pomorski – Stargard Szczeciński.

Zgodnie z prezentacją programu długość modernizowanego odcinka wynosi 103,440 km i przebiega przez powiaty: wałecki, drawski, choszczeński i stargardzki

Jako podstawowe cele projektu postawiono, co najważniejsze dla mieszkańców Gminy Kalisz Pomorski , przywrócenie ruchu pociągów na odcinku Wałcz – Kalisz Pomorski, a także podniesienie prędkości, skrócenie czasu podróży, zwiększenie częstotliwości kursowania pociągów oraz poprawa infrastruktury obsługi podróżnych.

Modernizacja i przywrócenie ruchu na modernizowanej 403 kosztować będzie 4,95 mln EURO.

Do tej pory na linii są 4 stacje, 1 stacja handlowa, 15 przystanków osobowych. Na tej linii obecnie pociągi mogą poruszać się z prędkością 60 – 80 km/h. Dodatkowe 19 ograniczeń prędkości występuje na długości 9,730 km,

Po przywróceniu ruchu 91,1 % trasy pociągi będą mogły się poruszać z prędkością 100km/h. Kaliszanie będą mogli dojechać do Wałcza i Szczecina

Kiedy?
Na styczeń 2009 planowana jest dokumentacja projektowa, do tego czasu powinno zostać zakończone postępowanie przetargowe na projekty. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem roboty rozpoczną się IV kwartale 2009 roku a prace zostaną zakończone do II kwartału 2011 roku.

Co oznacza to dla mieszkańców Kalisza i gminy. Zapytaliśmy mieszkańców.

„W końcu się doczekamy, przedłużenie do piły to strzał w 10! – odpowiada mieszkanka.

Kolejna pytana osoba odpowiada:
„Kolej w regionie jest bardzo potrzebna, ludzie dojeżdżają do pracy i szkół, jest to otwarcie na świat naszego miasteczka.”

Pani Stefania: przedłużenie linii do Piły spowoduje lepszy dojazd na całą Polskę
z Piły łatwo się dostać do Bydgoszczy, Poznania, Gdańska...

Lokalny kolejarz: pamiętam jak w latach 80 przez Kalisz Pomorski kursował pospiech relacji Szczecin - Kalisz-Piła- Olsztyn - to były czasy, może jeszcze takie powrócą?...

Fot. udostępnił Ireneusz Wiśniewski
Obrazek Obrazek
DRAWSKIE STRONY INTERNETOWE
okiennica
PRZYJACIEL
Posty: 241
Rejestracja: 05 mar 2007, 01:00
Lokalizacja: Piła

Re: Linia kolejowa Piła - Wałcz

Post autor: okiennica »

Fajna informacja - to jest chyba najciekawsza linia kolejowa w okolicy :D
Awatar użytkownika
iru3
Posty: 262
Rejestracja: 14 lip 2008, 08:59
Lokalizacja: Kallies

Re: Linia kolejowa Piła - Wałcz

Post autor: iru3 »

Tak obecnie wyglądają budynki kolejowe w Krępie Krajeńskiej...Obraz nędzy i rozpaczy...Zdjęcia robione w lipcu, sfotografowałem cały odcinek pomiędzy Kaliszem a Wałczem.
Obrazek Obrazek
okiennica
PRZYJACIEL
Posty: 241
Rejestracja: 05 mar 2007, 01:00
Lokalizacja: Piła

Re: Linia kolejowa Piła - Wałcz

Post autor: okiennica »

iru3, fajne te fotki, ale zmniejsz je, bo się forum rozjeżdża :)
Albo jeśli chcesz pokazać takie duże, to zamień je na linki.
I hmm, chyba fotki pokazywane na forum powinny być na forumowym serwerze, bo potem kiedyś-kiedyś będzie się głupio wątek czytało, jak np. te fotki znikną z imageshacka i nie będzie wiadomo co właściwie tu komentowaliśmy :)

Jak masz, to wrzuć jeszcze jakieś fotki wiaduktów między Wałczem i Kaliszem :D
Awatar użytkownika
EREN
Posty: 506
Rejestracja: 09 lut 2006, 23:35
Lokalizacja: Wlkp, Zach-pom...

Re: Linia kolejowa Piła - Wałcz

Post autor: EREN »

iru3 pisze:sfotografowałem cały odcinek pomiędzy Kaliszem a Wałczem.
A ja odcinek Wałcz - Stara Studnica, tylko że ja piechotą po torach... :)

Trochę nie w temacie ale bardzo powiązane...

Strączno...
Obrazek

Rutwica...
Obrazek Obrazek

Tego chyba nie muszę nikomu przedstawiać?
Obrazek Obrazek

Stara Studnica.
Obrazek Obrazek

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
obserwator
Posty: 320
Rejestracja: 16 sty 2006, 07:51
Lokalizacja: Wielkopolska
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Re: Linia kolejowa Piła - Wałcz

Post autor: obserwator »

do Eren:
No nie!!!... Wspaniałe zdjęcia. Super wyprawa i to pieszo. Moje uznanie za te fotograficzne zdobycze. Extra mosty które znam tylko z okolic Nakielna. Mosty zatytułowane "tego nie muszę przedstawiać" są mi obce - nie widziałem ich wcześniej. Duże obiekty. Gdzie te długie metalowe przęsła można znaleźć? Da się dojechać rowerem?
Awatar użytkownika
iru3
Posty: 262
Rejestracja: 14 lip 2008, 08:59
Lokalizacja: Kallies

Re: Linia kolejowa Piła - Wałcz

Post autor: iru3 »

A oto jak most wyglądał kiedyś : http://www.kolej.one.pl/foto/77/1191852618-320.jpg
zdjęcie pochodzi z http://www.kolej.one.pl
Awatar użytkownika
EREN
Posty: 506
Rejestracja: 09 lut 2006, 23:35
Lokalizacja: Wlkp, Zach-pom...

Re: Linia kolejowa Piła - Wałcz

Post autor: EREN »

obserwator pisze:Mosty zatytułowane "tego nie muszę przedstawiać" są mi obce - nie widziałem ich wcześniej. Duże obiekty. Gdzie te długie metalowe przęsła można znaleźć? Da się dojechać rowerem?
Pierwszy z nich leży przed stacją Krępa Krajeńska, drugi kilka km dalej obok miejscowości Stara Studnica.

Obserwator: zajrzyj na priv.
okiennica
PRZYJACIEL
Posty: 241
Rejestracja: 05 mar 2007, 01:00
Lokalizacja: Piła

Re: Linia kolejowa Piła - Wałcz

Post autor: okiennica »

Mosty i wiadukty są super - to będzie fajna trasa pod względem turystycznym - jak już ją wskrzeszą :D

Ja z moim facetem planujemy przejść trasę Wałcz - Kalisz w któryś lutowy weekend :)
Widzę, że jest tutaj więcej osób, które miały ten sam pomysł na spędzenie wolnego czasu :D
Awatar użytkownika
EREN
Posty: 506
Rejestracja: 09 lut 2006, 23:35
Lokalizacja: Wlkp, Zach-pom...

Re: Linia kolejowa Piła - Wałcz

Post autor: EREN »

Jestem chętny ale szczerze mówiąc wolałbym przejechać linię Strączno - Kalisz drezyną :) jeśli ktoś takową posiada... bo ja niestety nie dałem rady takowej zrobić chociaż miałem takie plany... :)
Awatar użytkownika
iru3
Posty: 262
Rejestracja: 14 lip 2008, 08:59
Lokalizacja: Kallies

Re: Linia kolejowa Piła - Wałcz

Post autor: iru3 »

Trasa jest nieprzejezdna w kilku miejscach (brak szyn a nawet drzewa na torowisku), co do wycieczki pieszej - też bym się na to pisał ale jednak to ponad 40 km - trochę dużo.

Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
EREN
Posty: 506
Rejestracja: 09 lut 2006, 23:35
Lokalizacja: Wlkp, Zach-pom...

Re: Linia kolejowa Piła - Wałcz

Post autor: EREN »

iru3 pisze:Trasa jest nieprzejezdna w kilku miejscach (brak szyn a nawet drzewa na torowisku)
Dlatego wbrew pozorom lato to najgorszy okres na wycieczkę drezynową, ale na pieszą... ahh zresztą na pieszą każda pora jest dobra...

A to dzisiejszy SA105 opuszcza Wałcz...

Obrazek
okiennica
PRZYJACIEL
Posty: 241
Rejestracja: 05 mar 2007, 01:00
Lokalizacja: Piła

Re: Linia kolejowa Piła - Wałcz

Post autor: okiennica »

EREN pisze:
iru3 pisze:Trasa jest nieprzejezdna w kilku miejscach (brak szyn a nawet drzewa na torowisku)
Dlatego wbrew pozorom lato to najgorszy okres na wycieczkę drezynową, ale na pieszą... ahh zresztą na pieszą każda pora jest dobra...
ne ne ne, lato jest okropną porą na wycieczki piesze, szczególnie po zarośniętych szlakach - te wszystkie komary bzyczące upierdliwie do ucha, muchy pacające spocony nos, chaszcze po pas z których wylatuje sto tysięcy innych owadów - brr :evil:
Zdecydowanie fajniej spaceruje się wczesną wiosną i późną jesienią - krzaki nie przesłaniają widoku, nie ma owadów, nie jest ani za za zimno, ani za gorąco :D Zimowe słoneczne dni z lekkim mrozikiem też są fajne, ale wtedy już niestety dzień krótszy :)

A żeby to nie był taki totalny offtop, to EREN znowu wstawiłeś fajną fotkę :D
Chyba kierownikowi pociągu się nudziło i poszedł do maszynisty na pogaduchy :wink:
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się