Ludowe Wojsko Polskie

Dyskusje niezwiązane z profilem tematycznym forum.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
marasxt
PRZYJACIEL
Posty: 398
Rejestracja: 20 lis 2005, 23:03
Lokalizacja: Koschütz

Ludowe Wojsko Polskie

Post autor: marasxt »

Przeniesione z tematu Podgaje:
Mały pisze:W temacie - ostatnio w dyskusji z kimś padło określenie z drugiej strony, że LWP było propagandą stalinowską co wy o tym sądzicie? Ja osobiście się z tym nie zgadzam.
Konstantyn XI Dragazes pisze:Czy Kolega Mały może rozwinąć! swoją myśl!! Bardzo chętnie podyskutuje na temat LWP!!!
Mały pisze:Dokładnie padły słowa, że Stalin utworzył Ludowe Wojsko Polskie w celach propagandowych, czy aby przypodobać się zachodowi, czy też aby za pomocą tej formacji sprawować władze po wojnie w Polsce to tego nie powiem, bo rozmowa poszła w innym kierunku. Chodzi mi o sam fakt, że takie określenia się teraz pojawiają co do LWP i czy Polacy, którzy skorzystali z jedynej okazji aby wyrwać się ze wschodu, założyć znów polski mundur i skorzystać z szansy na powrót do ojczyzny aby walczyć o jej wyzwolenie z pod okupacji hitlerowskiej zasługują na to aby ich teraz porównywać to wyżej wspomnianej propagandy Stalina???
skinspila pisze:Ludowe Wojsko Polskie
Po zerwaniu przez rząd sowiecki stosunków dyplomatycznych z rządem polskim (nota z 24 kwietnia 1943 r.) władze ZSRS wyraziły zgodę (8 maja) na propozycję komunistycznego Związku Patriotów Polskich w sprawie sformowania polskiej jednostki, l Dywizja Piechoty im. Tadeusza Kościuszki (dowódca gen. Zygmunt Berling, od 20 listopada 1943 r. gen. Wojciech Bewziuk), sformowana w Sielcach koło Riazania, szkolenie rozpoczęła l czerwca i osiągnęła stan ok. 16.000 żołnierzy (łącznie z jednostkami pozaetatowymi). 10 sierpnia weszła w skład l Korpusu Polskich Sił Zbrojnych w ZSRS. 12-13 października 1943 r. stoczyła swą pierwszą walkę pod Lenino. Szlak bojowy prowadził przez Dęblin, Warszawę-Pragę, Wał Pomorski do Berlina, gdzie zdobyła kompleks budynków Politechniki, dwie stacje kolei miejskiej i doszła do parku Tiergarten, Kolumny Zwycięstwa (na której polscy żołnierze zawiesili biało-czerwoną flagę) oraz Bramy Brandenburskiej. l Korpus Polskich Sił Zbrojnych w ZSRS został utworzony 10 sierpnia 1943 r. (jego dowódca gen. Zygmunt Berling pozostawał jednocześnie dowódcą l Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki); w jego skład weszła l Dywizja Piechoty im. Tadeusza Kościuszki oraz jednostki nowo formowane: 2 Dywizja Piechoty im. Jana Henryka Dąbrowskiego, l Brygada Artylerii Armat im. gen. Józefa Bema, l Brygada Pancerna im. Bohaterów Westerplatte, l Pułk Lotnictwa Myśliwskiego "Warszawa" oraz inne jednostki (łącznie ok. 25.500 żołnierzy). Na podstawie rozkazu dowódcy korpusu z 27 grudnia przystąpiono do formowania 3 dywizji piechoty im. Romualda Traugutta. 16 marca 1944 r. utworzona została (w wyniku rozwinięcia l Korpusu Polskich Sił Zbrojnych w ZSRS) Armia Polska w ZSRS, którą 29 lipca przemianowano na l armię Wojska Polskiego (dowódca gen. Zygmunt Berling, od 4 października 1944 r. gen. Władysław Korczyc, od 18 grudnia 1944 gen. Stanisław Popławski). W jej skład, oprócz jednostek l korpusu, weszły tworzone później: 4 dywizja piechoty im. J. Kilińskiego i 6 Dywizja Piechoty, l Brygada Kawalerii, 2 i 3 Brygada Artylerii Haubic, 5 Brygada Artylerii Ciężkiej, l Dywizja Artylerii Przeciwlotniczej, l Brygada Saperów. Oddziały armii brały udział w walkach nad środkową Wisłą, o Warszawę, przełamaniu Wału Pomorskiego, operacji pomorskiej, walkach o Kołobrzeg, operacji berlińskiej (16 kwietnia sforsowały Odrę), o Berlin (l Dywizja Piechoty im. Tadeusza Kościuszki, 2 Brygada Artylerii Haubic, 6 Zmotoryzowany Batalion Pontonowo-Mostowy oraz Jednostka Odwodu Naczelnego Dowództwa l Brygada Moździerzy) i 3 maja zakończyły szlak bojowy nad Łabą. 22 sierpnia 1945 r. 1. armia Wojska Polskiego została rozwiązana.
2. Armia Wojska Polskiego powstała na mocy rozkazu Naczelnego Dowództwa Wojska Polskiego z 20 sierpnia 1944 r. (dowódca gen. Karol "Walter" Świerczewski, od 25 września 1944 r. - gen. Stanisław Popławski, ponownie Świerczewski od 28 grudnia 1944 r. do 9 maja 1945 r.). W skład armii weszły 5 i 7 Dywizja Piechoty i 8 Dywizja Piechoty im. Bartosza Głowackiego, 9 i 10 Dywizja Piechoty, 9 i 14 Brygada Artylerii Przeciwpancernej, 2 Dywizja Artylerii Przeciwlotniczej oraz 4 Brygada Saperów. Armię wspierały jednostki odwodu Naczelnego Dowództwa: 2 Dywizja Artylerii i l Korpus Pancerny. 4 kwietnia 1945 r. 2 armia otrzymała rozkaz wejścia do I rzutu l Frontu Ukraińskiego prowadzącego operację berlińską. 16 kwietnia jej jednostki sforsowały Nysę Łużycką i dotarły do przedmieść Drezna, stoczyły ciężką bitwę obronną pod Budziszynem. Od 7 maja brała udział w operacji praskiej i doszła do Melnika oraz Ă�akovic, gdzie zakończyła szlak bojowy. Została rozformowana na podstawie rozkazu naczelnego dowódcy Wojska Polskiego z 2 sierpnia 1945 r.
3. Armia Wojska Polskiego była formowana na podstawie rozkazu Naczelnego Dowódcy z 6 października 1944 r.; formowania nie dokończono, a jednostki, które osiągnęły gotowość bojową, wcielono do l i 2 armii. Tworzenie lotnictwa zapoczątkował rozkaz dzienny dowódcy l Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki. Na jego podstawie powstała l eskadra lotnictwa myśliwskiego, którą 20 sierpnia 1943 r. włączono do l. pułku lotnictwa myśliwskiego "Warszawa", l kwietnia 1944 r. powstał 2 pułk nocnych bombowców "Kraków" 31 października 1944 r. powstało Dowództwo Lotnictwa Wojska Polskiego (dowódca gen. Fiodor Połynin). 30 sierpnia z obu pułków oraz sowieckiego pułku lotnictwa szturmowego utworzono l Polską Dywizję Lotniczą, przemianowaną wkrótce na 4 Mieszaną Dywizję Lotniczą. Brała udział w walkach nad środkową Wisłą, na Pomorzu i Brandenburgii. We wrześniu przystąpiono do formowania l Mieszanego Korpusu Lotniczego obejmującego l dywizję lotnictwa bombowego, 2 dywizję lotnictwa szturmowego, 3 dywizję lotnictwa myśliwskiego; powstało też kilka jednostek specjalnych. W czasie wojny polskie jednostki lotnicze wykonały 13.624 loty, zniszczyły 16 samolotów na pewno i 4 prawdopodobnie, 25 czołgów, 294 wagony, 28 parowozów. Zginęło 94 lotników, stracono 36 samolotów zniszczonych i 24 uszkodzone.
Marynarka wojenna miała charakter symboliczny; składała się z l Zapasowego Samodzielnego Morskiego Batalionu oraz kutra "Korsarz".

Myślę że to powinno wystarczyć pozdro :wink:
Awatar użytkownika
Mały
Posty: 47
Rejestracja: 04 lut 2006, 18:32
Lokalizacja: PIŁA

Re: Ludowe Wojsko Polskie

Post autor: Mały »

Historia jest znana, ale chodzi tu bardziej o czynnik ludzki.
Awatar użytkownika
Mały
Posty: 47
Rejestracja: 04 lut 2006, 18:32
Lokalizacja: PIŁA

Post autor: Mały »

Oto przykład:

Obrazek
Awatar użytkownika
Kanclerz
PRZYJACIEL
Posty: 384
Rejestracja: 21 maja 2005, 22:44
Lokalizacja: Piła - Górne

Post autor: Kanclerz »

Według mnie jedno nie wyklucza drugiego. Samo pozwolenie Stalina na powstanie LWP, mogło być wydane w celach propagandowych. Natomiast wstępowanie Polaków do LWP na pewno w większości wypadków było z pobudek szlachetnych, patriotycznych.
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Ludowe Wojsko Polskie

Post autor: adam »

Niestety, nie wszyscy w LWP byli ochotnikami i z pobudek patriotycznych wstepowali do wojska. Swiadczy o tym ilosc dezerteröw przeszlych na niemiecka strone podczas walk pod Lenino. Znam osobiscie osoby, ktöre nie chcialy isc na wojne i byly na sile wcielani do LWP. W jej jednostkach bylo duzo chlopöw na sile wcielonych do oddzialöw. Oficerami byli Rosjanie, Zydzi lub polscy komunisci. Czesto oficjalnie möwi sie, ze LWP to wojsko, ktöre nie zdazylo do Andersa, mysle, ze nie jest ta teza do konca prawdziwa, nie wszyscy w LWP chcieli walczyc. Na sile wcielano tez bylych zolnierzy AK, o czym juz teraz möwi sie oficjalnie.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Ludowe Wojsko Polskie

Post autor: ziolek »

Ponoć znany jest fakt ucieczek polskich żołnierzy LWP na tereny nadal zajęte przez Niemców przez zamarźniętą Wisłę w styczniu 1945 r., a wywołane to było sowiecką atmosferą panującą w armii.
Awatar użytkownika
pavvlo
ADMINISTRATOR
Posty: 724
Rejestracja: 04 kwie 2005, 23:27
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Ludowe Wojsko Polskie

Post autor: pavvlo »

Dzisiejsza poczta e-mail Dawnej Piły.
Autor listu: Kazimierz Nowaczyk senior.
Nawiązując do tematu LWP, pragnę kilka informacji do dyskusji dorzucić.
Nie można nad historią dyskutować nie zadając sobie trudu odtworzenia kontekstu społecznego, kulturalnego i politycznego, aby zrozumieć wydarzenia w świetle motywacji, okoliczności i procesów które oddziaływały na badany okres. Wydarzenia historyczne, są wytworem złożonych interakcji między ludzką wolnością a uwarunkowaniami indywidualnymi i strukturalnymi. To wszystko trzeba mieć na uwadze kiedy zamierzamy dokonać oceny tych wydarzeń. Tym bardziej nie wolno retuszować tego co historia nam w spadku pozostawiła.
Historia nie obarcza potomnych winami za przeszłość, a zobowiązuje do odpowiedzialności za przyszłość, za etos wielowiekowego dorobku ojców naszych. Historia to fundamenty na których dzieci naszych dzieci dziś swą przyszłość budują. Dla tego winni znać jej wzloty i upadki jej światła i cienie, jej dobre i złe uczynki, a przede wszystkim te które w pomrokach potępionego dorobku z dziejów oręża polskiego giną.

Wojsko Polskie powstałe na podstawie Rozkazu Nr. 1 z dnia 29.VII.1944 r. Naczelnego Wodza, powołanego na podstawie dekretu KRN z dnia 21.VII.1944 r. z mocą ustawy dla których unormowania przewidziane są w Konstytucji z 1921 r. Dotyczy postanowienia zawartego w art. 46 Konstytucji z dnia 17.III.1921 r. rozpoczynającej się od słów "W imię Boga Wszechmogącego". Wojsko to powstało, jak podano w rozkazie: "z zjednoczenia Armii Ludowej zorganizowanej w Polsce z Armią Polską zorganizowaną w ZSRR w jednolitą całość pod nazwa Wojsko Polskie". Zaś tok służby dla tego wojska, regulowała Ustawa z dnia 9.IV.1938 r. o powszechnym obowiązku wojskowym. Przysięgę składali żołnierze Narodowi Polskiemu, - a nie władzy reprezentowanej przez KRN, RTRP czy TRJN w skład którego wszedł premier Rządu Polskiego Na Emigracji, - przed wizerunkiem krzyża i kończyła się słowami "Tak mi dopomóż Bóg".
Każdy apel poranny i wieczorny kończył się modlitwą, a w święta i niedziele cały stan osobowy w szyku zwartym, z orkiestrą na czele udawał się na mszę święta do kościoła garnizonowego. Te same tradycje, oręża polskiego, przyjęły powstające w maju 1943 r. na terenie ZSRR zalążki 1 Dyw. Piechoty im. Tadeusza Kościuszki, przekształconej 10.VIII.43 r. w Korpus Polskich sił Zbrojnych w ZSRR a 16 III.44 r. 1 Armię Polską w ZSRR.

Czy opisane przeze mnie wydarzenia były tylko oprawą zakamuflowanej propagandy polityki stalinowskiej i starych komunistów polskich którzy pragnęli, u boku komunistów radzieckich, uczestniczyć w rozpowszechnianiu komunizmu na całym świecie, nie mam żadnych wątpliwości.
Ale nie mam najmniejszych wątpliwości, że dla generacji moich pokoleń, gdy ojczyzna była w potrzebie, w tych ciemnych i mrocznych dniach naszej ponurej przeszłości, było świętym obowiązkiem chwytać za broń i to nie z wyboru politycznego a w każdej nadarzającej się okoliczności.
Pozbawianie dziś uprawnień kombatanckich żołnierzy którzy walczyli z UPA w Bieszczadach dla tego tylko że politycy nazwali Wojsko Polskie powstałe w dniu 29.VII.1944 r. wojskiem komunistycznym, to należy również pozbawić dyplomów, wszystkich tych którzy ukończyli studia na uczelniach komunistycznych, jeśli Rzeczpospolita jest, jak zapisano w art. 2 Konstytucji z 1997 r., państwem prawnym urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej.
Demokracja nie z poglądów ideologicznych czy politycznych, albo z programów partyjnych, powstaje, a z dojrzałości jednostki i doskonałości w relacjach międzyludzkich, opartych na moralnej sile prawa a nie materialnej sile bogactwa, zatracającego swa użyteczność publiczną. Bogacenie się w demokracji nie jest naganne a cnotą jeśli nie zatraca swej użyteczności publicznej. Kanow.
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Ludowe Wojsko Polskie

Post autor: adam »

Kazimierz Nowaczyk pisze:Pozbawianie dziś uprawnień kombatanckich żołnierzy którzy walczyli z UPA w Bieszczadach dla tego tylko że politycy nazwali Wojsko Polskie powstałe w dniu 29.VII.1944 r. wojskiem komunistycznym, to należy również pozbawić dyplomów, wszystkich tych którzy ukończyli studia na uczelniach komunistycznych, jeśli Rzeczpospolita jest, jak zapisano w art. 2 Konstytucji z 1997 r., państwem prawnym urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej.
Czy zolnierze tych jednostek zwalczali tylko UPA? Czy nie brali udzialu w walce z jednostkami niepodleglosciowymi? Chyba brakuje w Pana wypowiedzi obiektywizmu.
Odnosnie tezy o pozbawienia dyplomöw wszystkich osöb, ktöre ukonczyly studia na uczelniach komunistycznych, to mysle, ze nalezy rozröznic pomiedzy tymi, ktörzy wstepowali do partii komunistycznej, dzialali w niej z röznych powodöw,lub tez ksztalcili sie na uczelnia komunistycznych a tymi ktörzy dzialali bezposrednio w aparacie bezpieczenstwa.
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Ludowe Wojsko Polskie

Post autor: adam »

Wspominając o LWP nie pownno się zapominać o kobietach w tym wojsku służących. Artykuł ten nie jest dotychczasową propagandą, lecz nazywa sprawy po imieniu. Piszę to aby w pewnym sensie ostrzec miłośników Wojska Polskiego, którzy chcą żyć jeszcze minioną epoką aby go nawet nie czytali.
http://www.asme.pl/129971754557240.shtml
gandalf8
Posty: 3
Rejestracja: 11 maja 2015, 10:48
Kontakt:

Re: Ludowe Wojsko Polskie

Post autor: gandalf8 »

LWP było potem siłą bojową komunistów i podlegało ZSRR, więc jakie wyrwanie się i niezależność.
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji...

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Nie jesteś członkiem DP? Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się