Pomniki w lesie na Górnym

Fakty, wydarzenia i ciekawostki z życia powojennej Piły w nawiązaniu do historii.
Awatar użytkownika
skinspila
PRZYJACIEL
Posty: 358
Rejestracja: 04 lut 2006, 16:12
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Post autor: skinspila »

BOGDAN pisze:Tak. To jest ten dotyczący św. p. Janusza Wosia.
Witam.
Dokładnie jest to zdjęcie pomnika myśliwego pana Wosia mojego sąsiada zza ściany na tym pomniku znajdował się dość pokażny pocisk z mosiądzu ale wiadomo jak to jest ktoś go zapieprzył a szkoda.
pozdro
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1767
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

drstein pisze:To jednak się udało! :) W poszukiwaniu obelisku brała dziś udział 8-osobowa ekspedycja w składzie: ziolek, SA 108, pan Zbyszek, drstein, SHAYMON, Mikołaj, BOB WYATT, Marta. Początkowo podejrzewaliśmy, że obelisk może znajdować się bliżej płynącego nie opodal strumienia. Tam jednak go nie znaleźliśmy. Podjęliśmy decyzję o rozdzieleniu się. Ziolek, SA 108 i pan Zbyszek ruszyli dalej w kierunku zachodnim, a pozostała część ekipy "zajęła się" strumieniem (o tym w innym wątku). Jak widać ekspedycja, której celem było znalezienie obelisku zakończyła się powodzeniem :)
To kiedy robimy następną wyprawę? ;)
drstein
PRZYJACIEL
Posty: 272
Rejestracja: 30 kwie 2006, 20:45
Lokalizacja: Piła - Górne

Post autor: drstein »

SA108 pisze:Ciekawych rzeczy o katastrofie lotniczej w 1972 r. dowiedziałem się stąd:
http://www.plmb.fora.pl/viewtopic.php?p=279#279
Zastanawia mnie jedno, dlaczego na pomniku nie ma słowa o kpt. Kuczyńskim, który rzekomo też zginął w tej katastrofie?
Dokonałem dziś niespodziewanego odkrycia. Otóż kpt. Kuczyński ma osobny pomnik, a właściwie głaz z tablicą poświęconą jego pamięci. Znajduje on się na skraju lasu, około 40 metrów od pomnika innych pilotów Zenona Ciupka i Michała Wolana.

Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
obserwator
Posty: 320
Rejestracja: 16 sty 2006, 07:51
Lokalizacja: Wielkopolska
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Post autor: obserwator »

Gratuluję "odkrycia". Nawet nie słyszałem, że jest jeszcze jeden pomnik. To doprawdy zdobycz dla znawcy okolic Piły.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1767
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

Przyłączam się do gratulacji :) Kiedy ostatnio tam byliśmy jakoś nie zauważyłem tego pomnika...
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

... tym bardziej, że przechodziliśmy obok niego dość blisko. :)
drstein
PRZYJACIEL
Posty: 272
Rejestracja: 30 kwie 2006, 20:45
Lokalizacja: Piła - Górne

Post autor: drstein »

SA108 pisze:Przyłączam się do gratulacji :) Kiedy ostatnio tam byliśmy jakoś nie zauważyłem tego pomnika...
Tym bardziej mnie zaskoczyło moje odkrycie. Bo stojąc przy pomniku dwójki pilotów widać bardzo dobrze ów kamień. Ale przypuszczam, że byliście wtedy, co zrozumiałe, podekscytowani odnalezieniem obelisku. A poza tym nikt wcześniej nie mówił o trzecim pomniku. Dziękuję za gratulacje! :)
MiReK
Posty: 170
Rejestracja: 05 mar 2007, 20:02
Lokalizacja: Piła

Post autor: MiReK »

Jest jeszcze kwestia widoczności, w wysokiej trawie już tak kamienia nie widać, jak i w śniegu dlatego marzec to chyba najlepszy czas poszukiwań. Nie raz latem przechodziłem obok czegoś ciekawego, lecz dopiero na wiosnę to odkryłem.
drstein
PRZYJACIEL
Posty: 272
Rejestracja: 30 kwie 2006, 20:45
Lokalizacja: Piła - Górne

Post autor: drstein »

Tamta poprzednia wyprawa była dokładnie 7 stycznia. Śniegu wprawdzie tego dnia nie było, ale wysokiej trawy tym bardziej.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Mea culpa. ;)

Pamiętam, że najpierw zachwycaliśmy się znalezieniem pomnika dwóch pilotów, a później pokazywałem miejsca wydaję mi się interesujące dla miłośników ptaków, które znajdują się u podnóża pagórków, czyli po przeciwnej stronie niż pomniki. Może to odwróciło (dosłownie i w przenośni) naszą uwagę. ;)
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1767
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

Ostatnio dostałem ciekawego maila:
Ponieważ był poruszany temat pomników w lesie na oś. Górnym ja pozwoliłem sobie napisać do Pana o grobie w tym lesie. W załączniku jest narysowana przeze mnie mapka miejsca w którym się ten grób znajdował. Po dłuższej nieobecności w tym lesie miałem okazję przechodzić tamtędy w Święta Wielkanocne gdy z rodziną szedłem do moich rodziców mieszkających na ulicy Połabskiej. Nie wiem czemu przypomniałem sobie wtedy o tym grobie, który pamiętam z czasów dzieciństwa i chciałem go zobaczyć ale już go nie było. W tym miejscu pozwolę sobie opisać mapkę którą narysowałem. Najprościej dojść do miejsca byłego grobu wchodząc jedną z dwóch ścieżek od strony Al. W.P. Kawałek dalej one jak widać łączą się i przez chwilę jest jedna i za chwilę znowu się rozdzielają. Ta prosta idzie cały czas równolegle do torów aż do ul. Wyspiańskiego, a ta skręcająca w lewo prowadzi na oś. Górne. Grób leży(ał) niżej niż ścieżka ponieważ od strony ścieżki w kierunku grobu jest obniżenie terenu. Niestety nie wiem kiedy ten grób zniknął bo od około 15 lat nie byłem w tym lesie. Wiem tylko tyle, że jak mieszkałem na ul. Połabskiej jako kawaler to grobem tym opiekowała się pewna starsza kobieta (nieżyjąca około 20 lat), mieszkająca w domu nr 59. Po jej śmierci grobem nadal ktoś się opiekował ale nie wiem kto ponieważ wtedy mnie to nie interesowało. Kilka starszych osób z ul. Połabskiej twierdziło, że ta starsza pani wie kto tam jest pochowany. Nazwisko tej starszej pani znam, ale na razie nie będę go ujawniał. Uczynię to gdy będzie to niezbędne do zidentyfikowania zmarłego lub do znalezienia powodu dla którego grób już nie istnieje.
Może ktoś ma jakieś informacje o tym grobie?
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1767
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

Jerzyk pisze:Pułkownik Wolan ma oficjalny grób w tzw.alei zasłużonych na cmentarzu komunalnym w Pile. Zresztą nie tylko On, inni polegli "śmiercią lotnika" też - w tym kilku "zaprzyjaźnionych". Ale nie jestem pewny czy również "leży" tam por. Ciupek ?
Owszem, ppłk Wolan i por. Ciupek są pochowani obok siebie pod bliźniaczymi nagrobkami:
Obrazek Obrazek


Jak już pisał Jerzyk w alei zasłużonych (i nie tylko w niej) leży także kilku innych "zmarłych śmiercią lotnika". Ogromna większość osób pochowanych w tej alei to wojskowi. Za to najbardziej znaczące to wiceprezydent Piły Ryszard Kowalewski i poseł na Sejm PRL Zygmunt Januzik. Ale to już inny temat...
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

... w którym wyraziłbym swoje ubolewanie nad pomysłem istnienia takiej alei. :wink:
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się