Historia i zastosowanie Zalewu Koszyckego

Bliższe i dalsze okolice dawnej Piły w nawiązaniu do historii.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Z ust ówczesnego prezydenta Poznania usłyszałem, że przy budowie poznańskiego Jeziora Maltańskiego zmieniono bieg tamtejszej rzeczki (na zygzakowaty) tak by każda załoga wioślarska miała równe szanse. Czy komuś coś wiadomo, czy i na naszym Zalewie Koszyckim również zastosowano jakieś hydrotechniczne smaczki?
Awatar użytkownika
marasxt
PRZYJACIEL
Posty: 398
Rejestracja: 20 lis 2005, 22:03
Lokalizacja: Koschütz

Post autor: marasxt »

Dno wyłożono różową folią.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

A wiadomo w jakim celu?

P.S. Dziś mi już powiedziano, że jestem ciekawski jak baba. ;)
Awatar użytkownika
marasxt
PRZYJACIEL
Posty: 398
Rejestracja: 20 lis 2005, 22:03
Lokalizacja: Koschütz

Post autor: marasxt »

Mylisz pojęcia Ziolek, to nie jest ciekawość tylko dociekliwość. Dzięki Twoim pytaniom wszyscy ogólnie będziemy mieli bogatszą wiedzę dot. zalewu.
O tym, że położono folię wiem od starszych mieszkańców Koszyc jak i z tego, że czasem widać ją na plaży przy cmentarzu w czasie niskiego stanu wody. Nie sądzę aby została położona na całej powierzchni zbiornika, gdyż podczas spuszczania wody wyłaniały się pniaki drzew, których nie wykarczowano podczas budowy zalewu, a które w jakimś stopniu odpowiadają za jakość jego wody. W miejscach gdzie wiem, że ta folia się znajduje, dno pokrywa żółty piasek, a jak wiemy dno zalewu jest w większości muliste. Może właśnie w taki sposób próbowano stworzyć sztuczne, piaszczyste plaże.
Awatar użytkownika
GaWroN
Posty: 118
Rejestracja: 07 cze 2006, 18:07
Lokalizacja: PIŁA (Schneidemühl) os. Zielona Dolina (Grünthal)

Post autor: GaWroN »

wiem, że to wydaje się głupie ale zimą jak jestem nad zalewem to słyszę dźwięki. może to dźwięk powietrza które znajduje się pod lodem. słyszał ktoś te dźwięki, jeśli nie to zapraszam zimą jak lód będzie na tyle gruby żeby można było po nim chodzić.

GAWRON :D
Jaśko
PRZYJACIEL
Posty: 175
Rejestracja: 13 mar 2007, 22:39
Lokalizacja: Piła

Post autor: Jaśko »

Masz racje, ten dźwięk jest niesamowity - to zdaje się odgłosy spowodowane naprężeniami tafli lodu i czymś na kształt mikropeknięć całej, wielkiej tafli
Awatar użytkownika
marasxt
PRZYJACIEL
Posty: 398
Rejestracja: 20 lis 2005, 22:03
Lokalizacja: Koschütz

Post autor: marasxt »

Odgłosy pękania pokrywy lodowej najmocniej słychać gdy temperatura powietrza mocno spadnie, szczególnie jeśli przez dłuższy czas utrzymywała się na poziomie ok.-10 i gwałtownie spadła do -20. Powstają wtedy pęknięcia od brzegu do brzegu. Także sam odgłos przesuwania się powstałych w ten sposób płyt lodowych, ich wypiętrzanie i tarcie o siebie powoduje podobne odgłosy.
Ciekawe, bo rozchodzące się po całym zalewie dzwięki wydaje lód podczas robienia przerębla siekierą przez wędkarza lub gdy łyżwiarz zmienia swoją pozycję z wertykalnej w horyzontalną. :lol:
Odradzam wchodzenie na lód w pobliżu "Baru Nad Zalewem", jest on tam zawsze cieńszy niż na pozostałej powierzchni, oraz od strony zachodniej, z której wpływają doń liczne strumyki.
Awatar użytkownika
GaWroN
Posty: 118
Rejestracja: 07 cze 2006, 18:07
Lokalizacja: PIŁA (Schneidemühl) os. Zielona Dolina (Grünthal)

Post autor: GaWroN »

Dzięki, za info. A zimą to na lód wchodzę, ale od ulicy Miłej, bądź na południowo-wschodniej części. Tak jest zawsze najbezpieczniej :P . A mam pytanie do Ciebie. Czy ty mieszkasz na Koszycach? Pytam z ciekawości :P

GAWRON :D
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się