Jak dbamy o zabytki?

Fakty, wydarzenia i ciekawostki z życia powojennej Piły w nawiązaniu do historii.
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

Nie kojarze zupełnie. Szkoła muzyczna jest na Zamościu, most za szkołą już zbudowali, a galeria handlowa powstaje przy pl. Staszica. Nic już z tego nie rozumiem.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1767
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

Dawne przedszkole to willa przy ul. Walki Młodych między terenem gdzie kiedyś był "Młot" a nowym mostem. Na tym obszarze ma powstać centrum handlowe.
Przecież my nie szanujemy kompletnie zabytków, widać to na każdym kroku, pomalowana SP1 i inne, szkółka policji, wszystkie rarytasy są albo pomalowane albo otynkowane.
Malowanie budynków z elewacjami z klinkieru to chyba rzeczywiście typowo pilska specjalność - w innych miastach się z tym nie zetknąłem, przynajmniej nie na tak dużą skalę.
O przypadkach tynkowania cegły nie słyszałem w Pile.
Było ich sporo, np. SP5.
Np. mała kamienica przy EKOLOGU.
Ona i tak zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego ma iść do rozbiórki, było o tym ostatnio w TP...
A tak przy okazji - dyskusję o budynkach przeznaczonych do rozbiórki proponuję kontynuować tutaj:
viewtopic.php?t=86&start=60
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

Przedszkole dzisiaj zauważyłem przejeżdżając przez Walki Młodych. Władze miasta porąbało. Pokrzaczeni są totalnie. Galeria handlowa przy placu Staszica, hipermarket na przeciwko jako przeróbka budynków fabrycznych i jeszcze tutaj takie cóś. HAŃBA!!!! Już brak mi słów...

A nie wiedziałem, że SP5 była otynkowana, sądziłem, że to taka jej uroda, widziałem już "neogotyk otynkowany" :wink: A jeszcze kilka przykładów? Byłbym wdzięczny.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1767
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

Np. Arsenał, koszary oraz budynek m.in. Biblioteki Pedagogicznej przy ul. Bydgoskiej, d. Dom Kolejarza przy ul. Sikorskiego, no i z ostatnich lat - elektrownia Koszyce. Więcej na chwilę obecną nie pamiętam...
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

Kurcze nie wiedziałem, że aż tak dużo. No arsenał to mi potem przyszedł jeszcze na myśl. Koszary na Bydgoskiej i Podchorążych, czy przy ul. Kossaka? A największe zaskoczenie wywołało to, że Biblioteka Pedagogiczna była otynkowana. Po uważnym przyjrzeniu się przedwojennemu zdjęciu dopiero teraz sobie uświadomiłem, że faktycznie. No i dzięki za "przeszukanie pamięci" :wink:
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1767
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

Gwoli ścisłości - te budynki były nieotynkowane ;). Co do koszar - chodzi o dawny WOSS przy ul. Bydgoskiej, dokładniej o jego starszą część.
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

Tak, napisałem ciut bez sensu. Chodziło mi o to że byłem zdziwiony, że ZOSTAŁA otynkowana. Jak przeczytałem to po jakimś czasie, to sam stwierdziłem że jest to beznadziejne :wink:
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

Jeżeli chodzi o tynkowanie i malowanie kilknieru, to nie jesteśmy odosobnieni. Zdarza sie to nawet w dzisiejszych czasach. Proszę tylko spojrzeć. Ręcę opadają ---> http://www.republika.pl/kamienicebytomi ... cerska.htm
partyzant
Posty: 68
Rejestracja: 12 wrz 2008, 21:27
Lokalizacja: Rzeczpospolita Pilska

Re: Jak dbamy o zabytki?

Post autor: partyzant »

Nie wiem za bardzo gdzie zadać to pytanie, więc spróbuje tu (może nikt mnie nie zjedzie :smile3: ).
Nurtuje mnie problem SP5, a konkretnie jej budynku.
Czy to co widzimy dziś, (nie licząc tej sowieckiej dobudówki oczywiście :wink: ) jest całością niegdysiejszego zakładu dla niesłyszących?
Czy jednak jakaś cześć pierwotnej budowli została zniszczona albo zburzona? :rolleyes:
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Re: Jak dbamy o zabytki?

Post autor: Tom »

Czy to co widzimy dziś, (nie licząc tej sowieckiej dobudówki oczywiście ;) )
O... pierwszy raz się dowiedziałem, że chociaż jedną rzecz sowieci odbudowali w Pile, ... przecież zawsze zabierali co się tylko dało.

Thomas
tomcio1
Posty: 62
Rejestracja: 19 paź 2008, 17:13

Re: Jak dbamy o zabytki?

Post autor: tomcio1 »

Tom pisze:
Czy to co widzimy dziś, (nie licząc tej sowieckiej dobudówki oczywiście ;) )
O... pierwszy raz się dowiedziałem, że chociaż jedną rzecz sowieci odbudowali w Pile, ... przecież zawsze zabierali co się tylko dało.
Dobudówki, a nie odbudówki :smile4:
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się