Ze wspomnień...

Fakty, wydarzenia i ciekawostki z życia powojennej Piły w nawiązaniu do historii.
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1359
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Ze wspomnień...

Post autor: Aragorn »

- Jeszcze w grudniu 1945 roku miasto wyglądało strasznie. Na ścianach, na budynkach, istniała ogromna masa faszystowskich haseł i ostrzeżeń. I tak np. na całej ulicy 14 Lutego - jeszcze na wypalonych murach były wielkimi literami wypisane hasła - oczywiście w języku niemieckim, które można na język polski mniej więcej tak przełożyć: "Te koła kręcą się dla zwycięstwa" , ponieważ to było przy dworcu kolejowym. Takie same napisy znajdowaliśmy na parowozach, wagonach, całym taborze kolejowym. W innych punktach Piły również nie brakowało niemieckich napisów, emblematów czy innych dekoracyjnych elementów, figur jak np. potężna figura przedstawiająca żołnierza z karabinem, obok narysowano takie wielkie ucho i napis: "Achtung". Na drzwiach restauracji widzieliśmy mniej więcej takie hasła: "Dla psów i Polaków wstęp wzbroniony" , podobnie na pozostałych budynkach handlowych, usługowych i gospodarczych. - Dla nas, dla organizacji młodzieżowej, było wielkie pole do popisu. Mieliśmy bowiem zadanie, możliwie jak najszybszej likwidacji wszystkich pozostałości poniemieckich. Napisy zamalowaliśmy wapnem, gliną z cegielni rozmieszaną z wapnem, zdzieraliśmy je także z budynków - po to, żeby przywrócić miastu polski charakter. - Dobrze także zapamiętałem dzień 6 grudnia 1945 roku - odszedł wtedy pierwszy transport z ludnością niemiecką. Wykorzystałem fragment wspomnień Jana Borzęckiego, związanego z Piłą od listopada 1945 roku. Myślę że w tym temacie będziemy zamieszczali ciekawe wspomnienia dotyczące okresu Luty - Grudzień 1945.
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się